fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Helyre rakta Gusztost a gyógyszerész kamara
2006. augusztus 15., 14:47
A Magyar Gyógyszerész Kamara elnöke szerint a Zöld könyv nem mutatja be a gyógyszerellátás területén a tervezett lépések következményeit és veszélyeit, amelyet a liberalizáció nemzetközi tapasztalatai pedig egyértelműen mutatnak - erről Hávelné Szatmári Katalin a szabaddemokrata Gusztos Péternek címzett nyílt levelében ír, amelyet kedden juttattak el az MTI-nek.

Gusztos Péter, az SZDSZ ügyvivője augusztus 11-én intézett nyílt levelet a Magyar Gyógyszerész Kamara elnökéhez, amelyben nehezményezi, hogy a kamara kampányt tervez a kormány patikaliberalizációs elképzelései ellen.

A kormánypárti politikus akkor azt írta: a kamara a közgazdaságtan alapszabályait megkérdőjelezve azt állítja, hogy a nagyobb verseny magasabb árakat és romló ellátási minőséget eredményez, holott az elmúlt 16 év Magyarországon mindenben ennek az ellenkezőjét bizonyítja.

A kamara elnöke válaszlevelében kitért arra, hogy az egészségügyi kormányzat szerint a Zöld könyv kiadásának célja éppen a társadalmi vita gerjesztese volt. "Csak nem gond, ha ebben a vitában tényleg meg is szólal valaki?" - teszi fel a kérdést.

Az érdekvédő ugyanakkor kifejezetten manipulatívnak tartja a Zöld könyv "sugalmazó kérdéseit" a gyógyszerellátás területén.

Hávelné Szatmári Katalin szerint szó sem esik arról, hogy az állami, önkormányzati tulajdonú kórházak gyógyszertárainak a gyógyszer-kiskereskedelembe való, semmivel sem indokolható bekapcsolása gyakorlatilag a piac egy részének "visszaállamosítását" jelentené, ahelyett, hogy a Nyugat-Európában és az USA-ban kialakult gyakorlatnak megfelelően a kórházi ellátás minőségének javítását szolgáló valódi kórházi- klinikai gyógyszerészi tevékenység kapna megerősítést.

Az elnök hamis felvetésnek tartja, hogy a friss diplomás gyógyszerészek a mai szabályozás miatt nem kezdhetnek magánvállalkozásba. Mint hangsúlyozza, ehhez a világon mindenhol több éves szakmai gyakorlatra és szakvizsgára van szükség.

Hávelné Szatmári Katalin emlékeztet arra, hogy az elmúlt két évben Magyarországon a fiatal gyógyszerészek mintegy 150-200 esetben (ez a gyógyszertárak mintegy 10 százaléka) vettek át "praxisokat" bankkölcsönök segítségével. Fontos lenne, hogy a kormány a liberalizáció helyett a fiatal gyógyszerészeket kedvezményes hitelkonstrukciókkal támogassa - teszi hozzá.

A szabadpolcos árusítás valójában a gyermekek számára jelenti a legnagyobb veszélyt - áll a nyílt levelben.

Az elnök arra kéri Gusztos Pétert, vesse latba befolyását annak érdekében, hogy az egészségügyi tárca a jövőben törvényileg előírt kötelezettségének eleget téve érdemi tárgyalásokat folytasson a szakmai szervezetekkel a napirenden lévő kérdésekről.

A Magyar Gyógyszerész Kamara részéről - mint írja - készek a gyógyszerellátás szabályozásának valamennyi kérdéséről véleményt cserélni.

"Valódi, érdemi egyeztetést szeretnénk, és nem egy előre megírt forgatókönyv legitimizálásához szeretnénk asszisztálni." - írta a kamara elnöke.

MTI - fidesz.hu