Már a Gyurcsány-csomag bevezetése előtt lefékeződött a magyar gazdaság növekedése: az elemzők által várt 4,2 százalékkal szemben éves szinten csupán 3,6 százalékkal nőtt a magyar gazdaság az idei második negyedévben - derül ki a Központi Statisztikai Hivatalnak (KSH) az Ecostattal közösen készített tegnapi becsléséből. A munkanaphatással kiigazított adatok szerint 3,9 százalékos volt a bővülés a vizsgált időszakban.
A vártnál rosszabb GDP-adat hátterében elemzők szerint a lakossági és a közösségi fogyasztás visszaesése és a lassuló beruházások állnak. Év végére a szakemberek 3,3-3,5 százalék növekedéssel számolnak, a második fél évben életbe lépő megszorítások ugyanis a háztartások fogyasztási kiadásainak visszafogásán keresztül tovább lassítják a gazdasági növekedés ütemét. Az adó-, járulék- és áremelések hatása 2007-ben teljesedik ki, ekkor az előrejelzések értelmében két százalék körüli ütemre fékeződik le a gazdaság bővülése, sőt egyes kutatók a két százalék alatti növekedést sem tartják kizártnak. Az új uniós közép- és kelet-európai országok versenyét illetően az elemzők előrejelzése változatlan: a konszenzus szerint idén és jövőre a magyar gazdaság növekedik a leglassabb ütemben.
A GDP-adatokkal kapcsolatban Vojnits Tamás, az OTP Bank elemzője lapunknak elmondta: a lakossági kereslet, különösen a lakossági beruházások, ezen belül is a lakáscélú beruházások tovább lassulhatnak az év hátralévő részében, így az idei év egészére az OTP Bank 3,5-4 százalékos gazdasági növekedéssel számol. Vojnits szerint a jövő évi bővülési ütem a megszorítások miatt 2,4 százalékra mérséklődhet.
Hasonló véleményt fogalmazott meg Barcza György, az ING Bank elemzője, aki hangsúlyozta: a 3,6 százalékos adat azt a kiindulópontot mutatja, ahonnan a gazdaság elkezd majd fékezni az év hátralévő részében, hiszen a most közzétett adatokban még nem érződött a Gyurcsány-csomag negatív hatása. Barcza a jövő év egészére 2,2 százalékos bővülési ütemet prognosztizál.
Szabó Eszter, Magyar Nemzet
fidesz.hu