- Azon ritka kivételek közé tartozik a Fideszben, akik nem fogadták el a MIÉP vagy a Jobbik támogatását az önkormányzati választásokra. A többiek miért nem ennyire finnyásak?
- Debrecenben a jobboldali választási szövetséget a Fidesz, az MDF és a KDNP jelenti. Ettől sem jobbra, sem balra nem fogjuk szélesíteni a kört. Ami máshol előfordul, csak azt jelzi, hogy az önkormányzati választásokon tarka képet mutat a politikai paletta. Amikor az SZDSZ Salgótarjánban elfogadta a Munkáspárt segítségét, senki sem gondolhatta komolyan, hogy ez országosan azt jelenti, hogy a liberálisok összefogtak a szélsőballal.
- Tehát ön "természetes tarkaságnak" tartja, hogy a nyíltan uszító Franka Tibor élvezi a Fidesz támogatását ahhoz, hogy polgármester lehessen. Mintha ez az összefogás már kötelező lenne a Fidesz jelöltjeinek...
- Nincs ilyen központi utasítás, és végképp nem kényszer. Néhány helyen van összefogás a radikálisokkal, másutt nincs. Debrecenben nincs. Ha pedig a Fidesz vagy a Fidesz által támogatott jelöltek közül egy példát kiemelünk, akkor tévúton járunk. A valódi kérdés ma az, hogy megértessük az emberekkel: nagyon csúnyán átvertek bennünket. Ha ezt eltűrik, akkor mostantól semmi nem kérhető számon a politikusokon. Ez veszélyes, mert a demokrácia eszménye sérül.
- Amikor a Fidesz 1998-ban kormányra került, régiókat ígért, autópályákat, négyszáz százalékos egészségügyi béremelést, egyszeri, nagyarányú adócsökkentést, és hogy Torgyán Józseffel soha nem lép koalícióra. Ebből semmi sem valósult meg. Most akkor a Fidesz hazugsággal került hatalomra?
- Érdekes, hogy ez a kérdés csak most, nyolc évvel a Fidesz-győzelem után kerül elő, akkor, friss élményekkel a választás után nem volt ilyen felvetés. No, mindegy. Hogy hazudott-e az MSZP, annak megítélését bízzuk a választókra. A szocialisták ráadásul nem kicsit, hanem homlokegyenest mást csinálnak, mint amit a kampányban ígértek. Például adócsökkenés helyett adóemelés.
- Ez igaz, de az adócsökkentés majd 2010-ben lesz számon kérhető. Akkor ér véget a ciklus.
- Azt biztosan nem ígérték, hogy a kormányzásukat adóemeléssel kezdik, ezt leszögezhetjük. És a magyarázkodásuktól kinyílik a bicska a zsebemben. Tönkretették az országot, mára csődbe jutottunk.
- A csődnek nem az lenne a jele, ha kivonulna a tőke, ha millforintokat kellene nyomtatni, ha a munkanélküliség az egekbe szökne?
- Miért, a forint nem omlott össze?
- Jelentősen gyengült, de egy-két napot kivéve a sáv erős oldalán állt, és áll most is...
- Ha a pénzügyminiszter vagy a kormányfő azt mondja, hogy "nagy a baj", az nyugodtan lefordítható úgy, hogy csődben vagyunk. Mondtak már mindent a költségvetés helyzetéről, a konvergenciaprogramról, és semmi sem volt úgy.
- Ez valóban komoly baj, de nem az állam csődje.
- Önök szerint elfogadható, hogy a Medgyessy-Gyurcsány-kormány négy év alatt annyi hitelt vett fel, mint Kádár János egész regnálása idején?
- A hitelt jóléti kiadásokra és autópálya-építésekre költötték. Ez hiteltelenítette a Fidesz "Rosszabbul élünk..." szlogenjét.
- Önök szerint jobban élünk egy év múlva? Ráadásul az MSZP-SZDSZ-kormánynak köszönhetőek a mostani elbocsátások, az adóemelés...
- ...meg annak is, hogy az állam- és közigazgatás, az egészségügy és az oktatás pazarló struktúráihoz egyetlen kormány sem nyúlt hozzá, a Fidesz-kabinet sem.
- Jövőre a kereseteknek nemcsak a reál-, hanem a nominálértéke is csökkenhet.
- Kuncze Gábor azt mondta, hogy a nominális keresetcsökkenés hazugság.
- Ja, ha Kuncze Gábor mondta, akkor biztos igaz, hiszen ő tévedhetetlen... Akkor ezzel nem tudok vitatkozni.
- Aláírta már a Jó reggelt, Magyarország! ívet?
- Igen.
- És komolyan gondolja, hogy ha a Fidesz tud prezentálni egymillió aláírást, akkor Gyurcsány Ferenc visszavonja a csomagot?
- Ezt nem tartom valószínűnek. Gyurcsány Ferenc eddig fittyet hányt a népakaratra.
- Akkor miért a csomag visszavonásával kampányol a Fidesz? Arról nem is beszélve, hogy az elemzők szerint a stabilizációs lépések visszavonásának a vége lenne csak igazán csőd.
- Azért, mert a hitünket nem veszítettük el a demokráciában.
- Sólyom László viszont, akit a Fidesz is köztársasági elnöknek jelölt, a Gyurcsány-csomagot aláírta. Nem tette jól?
- Még mindig abban bízunk, hogy a parlamentáris demokráciákban szokásos eszközökkel kell a politikai küzdelmeket megvívni. Mert ha hirtelen radikalizálódik az ország, politikus legyen a talpán, aki az indulatokat féken tudja tartani.
- Milyen radikalizálódásra gondol?
- A népharagra, amikor az első gázszámlák megérkeznek, különösen ahhoz képest, hogy a szocialisták már a második választáson ígérték, hogy nem lesz gázáremelés. Meg ahhoz képest, amit elhitettek a választókkal a jólétről, s hogy micsoda felvirágzás lesz. Ehelyett brutális megszorítások jönnek. Volt már rá példa, lásd a taxissztrájkot, amikor a kormány intézkedése igenis kiváltotta a lázadás spontán indulatát. Ki tudja azt megjósolni, hogy mi lesz?
- A Fidesz aláírás-gyűjtési kampányával nem épp olajat öntenek a tűzre?
- Most még nem lehet látni a kampányt. Biztos észrevették, hogy augusztus közepén a politikai érdeklődés mérsékelt. Nehéz megítélni, hogy mennyi indulat forr az emberekben.
- Más Fidesz-vezetőkhöz hasonlóan ön is a rádióból, vagy a tévéből értesült a Jó reggelt, Magyarország! akcióról, amit Orbán Viktor Tusnádfürdőn hirdetett meg?
- Én a Fideszben csak megyei elnök vagyok...
- És a Fidesz sikerpolitikusa.
- Büszke vagyok rá, de ha a szolgálati utat nézzük, nem vagyok érintett.
- Orbán Viktorral nem szokott konzultálni a kampányról, vagy az ilyen bejelentésekről?
- Ritkán. Volt szó arról például, hogy milyen médiaszerepet vigyek...
- Kampányarc lesz?
- A helyi választás végképp nem arról szól, hogy országosan szimpatikus-e valaki. Azt semmilyen módon nem lehet ugyanis űberelni, hogy helyi szinten jó vagyok vagy sem. Aki jó, azt megválasztják. Nagyon sok debreceni baloldali érzelmű ember mondta most azt - olyanok, akik tavasszal még az MSZP-re szavaztak -, hogy tessék, itt a kopogtatócédulám, neked adom, a baloldal becsapott, rájuk nem szavazok.
- Ha ön rendszeresen győz az ország második legnagyobb városában, miért nem indítja a Fidesz a főpolgármesteri posztért? Tizenhat év után és az "importált" jelöltek helyett saját embert is porondra küldhetnének.
- Ha valaki jól szerepel vidéken, még nem biztos, hogy jó lesz Budapesten is.
- Pelczné Gáll Ildikó minden választást elveszített Miskolcon, most pedig a Fidesz országos politikusa. Ön mindig győz, mégsem alelnök.
- Érdekes jelenség, de sem az MSZP, sem a Fidesz nem tudott "kitermelni" olyan politikust 16 év alatt, aki az adott párt színeiben képes lenne arra, hogy a fővárosban nyerjen.
- Ez az MSZP baja, amely ettől függetlenül koalícióban irányítja a várost. Pokorni Zoltán jelölésének például nem lett volna semmilyen akadálya.
- Az a helyzet, hogy amikor ez felvetődött, a fővárosi Fidesz nem támogatta a jelölését.
- Talán, mert Orbán Viktor soha nem szerette volna, hogy komoly riválisa legyen Budapesten?
- Hogy pontosan miért alakul így, arra én sem tudom a választ, csak spekulálni tudok.
- A Fidesz elnöki posztjára sem aspirál?
- Nem az a kérdés, hogy akarok-e vagy sem a Fidesz elnöke lenni. Egyszerre nem lehet mindent akarni, vannak összeférhetetlen szerepek. Ha miniszterelnök vagy, akkor legyél miniszterelnök, a táncos lábú Hugh Granté már egy másik szerep. Emlékezzünk, hogy annak idején Demszky Gábor az SZDSZ elnökeként néhány hónap alatt megbukott. De ha egy mégoly elképesztően zseniális polgármester akarna is pártelnök lenni, azzal az a baj, hogy egy polgármester azoknak is a városvezetője, akik adott esetben más pártra szavaznak. Mint pártelnök automatikusan pártmetszetekben szólalnék meg, s így erőnek erejével távolítanám el baloldali szavazóimat. A polgármesteri szereppel tehát biztosan nem fér össze a pártelnöki szerep. S én Debrecent szeretném még négy évig vezetni, ha megválasztanak.
- Orbán Viktorról azt mondta, "táltosnak" lenne jó. De akkor ki legyen a törzsfőnök?
- A táltosozás csak egy parabola volt... Minden ezzel kapcsolatos kérdést csak a választások után érdemes feltenni.
- Ön azt mondta a választások után: nem valószínű, hogy 2010-ben Orbán Viktor lesz a Fidesz miniszterelnök-jelöltje.
- Ez most olyan spekuláció, mint az, hogy vajon 2012-ben ki lesz a magyar labdarúgó-válogatott szövetségi kapitánya. Valószínűleg nem az, aki most.
- Szájer József viszont most nyilatkozta, hogy Orbán Viktor nélkül nincs Fidesz. Egyetért vele?
- Abszolút. A jobboldalon szükség van olyan típusú politikusra, aki jobboldali együttműködést tud a személyében szimbolizálni.
- Tehát Orbán Viktor valamilyen szimbolikus szerepben maradjon az idők végezetéig. Két elveszített választás után is?
- A politikában olyan sok szerep van. Mindenki megtalálhatja a saját helyét. A baloldalon hasonló gyengeséget látok. Gyurcsány Ferenc olyan típusú vezető, hogy tudatosan, vagy mert ilyen a természete, minden lehetséges alternatívát kiirt maga mellől - olyan, mint a diófa, alatta nem nő növény.
- Gyurcsány még nem pártelnök.
- Így van. S félreértés ne essék, nem keverem össze az MSZP-t egy diófával, csak egy suta hasonlatot mondtam.
- S nem keveri össze az MSZP-t a Fidesszel? Nem Orbán Viktor a diófa?
- Nem, az MSZP és a Fidesz nem keverhető össze.
Csuhaj Ildikó - Gréczy Zsolt, Népszabadság
fidesz.hu