A CIB bank arról számolt be, hogy a magánszemély által kamat címén megszerzett bevétel egészére vonatkozó 20 százalékos adókulcs bevezetése, illetve az annak következtében indított konstrukciók miatt a lakossági ügyfeleik száma az elmúlt két hétben 65 százalékkal nőtt.
A pénzintézet közleményében hozzáteszi: a 24 órás telefonos ügyfélszolgálathoz beérkező hívások száma ugyanezen időszak alatt harmadával nőtt.
Az érdeklődés elsősorban a kötvények és befektetési alapok iránt nőtt, de jellemző a portfólió-átcsoportosítás, az új ügyfelek pedig már elsősorban a betéti lehetőségeket keresik az egy-két hónapos, illetve a látraszóló lekötés helyett - ismertette a CIB.
Az MKB szintén jelentős ügyfélrohamról számolt be. Reigl Beatrix kommunikációs vezető elmondta: augusztus 20-a, a szabadságok letelte után még jelentősebb érdeklődésre számítanak. Az MKB-nál a 24-36 hónapos futamidejű pénzpiaci betét iránti érdeklődést érzik jelentősnek, de a bank az ázsiai piacok hozamának elérését lehetővé tevő tőkegarantált alapot és hosszú távú lekötött betétet is kínál a kamatadó elkerülésére.
A személyi jövedelemadóról szóló törvényben a kamatadó intézménye már eddig is létezett, azonban mértéke 0 százalék volt. A kormány az új egyensúly program keretében hozott döntése alapján szeptember 1-jétől ez 20 százalékra emelkedik.
A törvény szerint kamatjövedelemnek minősül a magánszemély által kamat címén megszerzett bevétel egésze, amibe beleértendő minden betétszámla, bankszámla után fizetett kamat, értékpapír által fizetett kamat és hozam, értékpapír, befektetési jegy beváltásakor, visszaváltásakor, átruházásakor elért árfolyamnyereség. A tőzsdei ügyletekből származó jövedelem után az adó mértéke szintén 20 százalék.
A 2006. szeptember 1-jét megelőző betételhelyezés, illetve kötvényvásárlás esetében a folyamatban lévő kamatperiódusra eső kamatfizetés azonban adómentességet élvez. A 2006. szeptember 1-je előtt vásárolt befektetési jegyeken a visszaváltáskor elért árfolyamnyereséget szintén nem terheli kamatadó.
MTI - fidesz.hu