Tímár Zoltán, a határőrség helyettes szóvivője azt mondta: a fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló törvény (Hszt.) szerint annak a határőrnek, aki jelöltként indul az önkormányzati választáson, kezdeményeznie kell a szolgálati viszonya szüneteltetését.
A szolgálati viszony szüneteltetését attól függetlenül kell kezdeményezni, hogy képviselőjelöltként vagy polgármesterjelöltként indul-e a határőr. Ha pedig elnyeri a mandátumot, akkor a hivatásos jogviszony szüneteltetése a mandátum lejártáig tart.
Ebben az időszakban nem vonatkoznak rá a hivatásos állomány jogait és kötelezettségeit meghatározó szabályok, azaz gyakorlatilag nem hivatásos állományú határőrként, hanem "kvázi" civilként végzi munkáját.
Ugyanez a szabály vonatkozik a rendőrökre is - mondta Garamvölgyi László ezredes, az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője. Hozzátette: a jogviszony szüneteltetése a jelöltté válástól kezdődik, s a mandátum lejártáig tart. Fontos szabály, hogy ha lejár a mandátum, vagy a jelöltből mégsem lesz képviselő vagy polgármester, akkor a rendőrt minden esetben ugyanabba a beosztásba kell visszavenni, amiből jelöltté vált.
Palásti Ferenc dandártábornok, a Honvédelmi Minisztérium személyzeti főosztályvezetője az MTI érdeklődésére elmondta, hogy ugyanez a szabály vonatkozik a katonákra is. Mindezt a hivatásos és szerződéses katonák jogállásáról szóló törvény, valamint az ennek kapcsán született miniszteri rendelet részletezi.
Ha egy szerződéses és hivatásos katonát önkormányzati képviselőjelöltként, vagy polgármesterjelöltként nyilvántartásba vesznek, a mandátum lejártáig felfüggesztik annak szolgálati viszonyát.
Ha lejár a mandátum, akkor a katonát korábbi beosztásba kell visszavenni - hangsúlyozta.
Palásti Ferenc közölte, hogy Magyarországon jelenleg mintegy tíz olyan polgármester van, aki korábban tisztként dolgozott, de többségük már szolgálati nyugállományba kérte magát.
Szintén a képviselőjelöltté vagy polgármesterjelöltté válástól szünetel a nemzetbiztonsági szolgálatok munkatársainak szolgálati viszonya is.
A tűzoltóság hivatásos állományú tagjai indulhatnak az önkormányzati választáson - mondta Dobson Tibor, az Országos katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője. Hozzátette: ha képviselőjelöltként indulnak el és szereznek mandátumot a tűzoltók, akkor nem kell szüneteltetni a szolgálati viszonyukat. Ha azonban közülük valaki polgármester szeretne lenni, akkor a jelöltté válásától egészen a mandátuma lejártáig szüneteltetnie kell a szolgálati jogviszonyát.
A Hszt. nem korlátozza a pénzügyőr jogát, hogy a választásokon jelöltként induljon; kötelezően előírja viszont, hogy a jelölt tájékoztassa állományilletékes parancsnokát arról, ha jelöltként nyilvántartásba veszik, ha visszalép a jelöltségtől, ha megválasztják, vagy ha nem választják meg - mondta Holecz Gábor, a Vám- és Pénzügyőrség Független Szakszervezetének elnöke.
Mint mondta, a helyi és kisebbségi önkormányzati képviselői jelölés a pénzügyőr szolgálati viszonyát nem érinti, de az esetleges főpolgármesteri vagy polgármesteri jelölés esetén a szolgálati viszony szünetel.
A törvény erejénél fogva szűnik meg a hivatásos állomány tagjának a szolgálati viszonya az országgyűlési vagy európai parlamenti képviselővé, főpolgármesterré, főpolgármester-helyettessé, megyei közgyűlés elnökévé, alelnökévé, polgármesterré, alpolgármesterré választás esetén.
MTI - fidesz.hu