Előre jelezték, hogy jön a vihar
A vihar - amelynek lehetőségére az Országos Meteorológiai Szolgálat már délelőtt figyelmeztetett - néhány perccel este kilenc óra, a tűzijáték megkezdése után tört ki.
Óránkénti nyolcvan-száz kilométeres széllökések zúdultak a fővárosra, a tűzijáték megtekintésére összegyűlt emberek között pánik tört ki.
A Nexus Reklámügynökség Kft. által szervezett tűzijátékot ennek ellenére nem szakították félbe.
Pánik az utcákon
A Lánchídnál a híd alatti alagútba menekültek az emberek.
Az Erzsébet-híd pesti hídfőjénél összegyűlt tömegben néhány perc alatt pánikot okozott a hirtelen jött vihar; az emberek futva menekültek Pest belvárosa felé.
A felhőszakadás elöl a tömeg kapualjakba, buszmegállókba és aluljárókba menekült, az utcát törmelék és bokáig érő víz árasztotta el. Több helyről üvegcsörömpölés hallatszott, ahogyan a széllökések betörtek több kirakatot, ezért sokan - köztük kisgyermeküket féltő szülők - a falakhoz lapultak, mert nem mertek tovább menni. Az eső és a szél csak a tűzijáték vége felé hagyott alább.
Gyerekeket mentettek
A pánik miatt nagyon sok gyermek elsodródott szülei mellől, a rendőrök próbálnak segíteni felkutatásukban a kétségbeesett szülőknek.
Az InfoRádió munkatársa is tanúja volt annak, ahogy tűzoltók a tömegből, és a helyenként bokáig érő vízből kisgyerekeket, csecsemőket mentettek ki.
Két ember a budai alsó rakparton vesztette életét. Itt egy fa dőlt egy 12 éves kislányra és egy 30-40 év körüli férfira - mondta el az InfoRádiónak Győrfi Pál, a mentőszolgálat szóvivője. Hozzátette: a pesti oldalon egy idős nő halt meg - egyelőre nem tudni, hogy sérülés, vagy rosszullét miatt.
A leggyakoribb sérülés a csonttörés és agyrázkódás volt. Sokak testébe üvegszilánkok fúródtak. Egy embert pedig villámcsapás ért.
A mentőszolgálat összesen 40 autóval szállította öt budapesti kórházba a sérülteket. Mintegy százötven mentős dolgozott a vihar után.
A fővárosi mentők segítségére vidékről is érkeztek szakemberek. A tűzijáték kezdetén 12 mentőautó volt a budapesti helyszíneken.
Győrfi Pál elmondta, hogy a tűzijáték kezdete előtt tíz perccel a rendőrség értesítette a mentőszolgálatot, hogy heves vihar közeledik a főváros felé.
Leszakadt a népligeti autóbusz-pályaudvar teteje is. Senki sem sérült meg, de a várakozó autóbuszok megrongálódtak.
Hajók ütköztek össze, emberek tűntek el
Dobson Tibor, a katasztrófavédelem szóvivője közölte, hogy a Dunán vasárnap este elsüllyedt kishajó öt utasa közül három embert sikerült kimenteni. Így jelenleg két embert tekintenek eltűntnek, őket tovább keresik.
Molnár Péter, a Fővárosi Tűzoltóság szóvivője az InfoRádióban elmondta: hajnal háromig 240 bejelentés érkezett a tűzoltósághoz.
Az esetleg fel nem robbant pirotechnikai eszközökről Molnár Péter azt mondta: előfordulhat, hogy valaki ismeretlen szerkezetet talál. Ebben az esetben értesítse a rendőrséget vagy a tűzszerészeket.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat ügyeletese, Molnár László elmondta, hogy a várható viharról csak a Budapesti Rendőr-főkapitányság kért tájékoztatást, a budapesti tűzijáték szervezői nem.
Reggelre helyreállt a vasúti forgalom
Reggelre helyreállt a megszokott forgalom a vasútvonalakon - közölte a MÁV szóvivője. Kavalecz Imre az InfoRádióban elmondta: már Pécel és Rákos között is járnak a szerelvények, ott felsővezeték-zárlat okozott gondot.
Hangsúlyozta: a Déli Pályaudvar és Kelenföld között egy vágányon közlekednek a vonatok. A szóvivő hozzátette: a rákosrendezői vonalon dízelmozdonyokat állítottak forgalomba.
A Keleti pályaudvaron is problémát okozott a szél: a főbejárat előtti lépcsőre zuhant két nagy méretű ablaktábla.
A balesetben senki nem sérült meg, de a rendőrség lezárta a helyszínt - mondta a szóvivő.
A Sándor-palota is megrongálódott
A köztársasági elnök hivatalának otthont adó Sándor-palotát és a mellette lévő épületeket rongálta meg a vasárnap esti vihar a budai Várban.
A Sándor-palota teteje csak kisebb mértékben rongálódott meg, a Várszínházban és a volt honvéd parancsnokság - amúgy is romos - épületében azonban komolyabb károk keletkeztek.
Meg nem erősített jelentések szerint több sérültet szállítottak el a helyszínről, ahol a romeltakarítási munkálatokat Sólyom László köztársasági elnök is megtekintette.
Demszky felelőst keres
A főpolgármester a fővárosi védelmi bizottság éjszakai ülése után az InfoRádiónak azt mondta: a tragédia nem következett volna be, ha a szervezők a meteorológiai szolgálat 20 óra körül kiadott jelentése után lemondták volna a tűzijátékot, ezért vizsgálatra van szükség.
Demszky Gábor szerint a Budapesti Rendőr-főkapitányságot nem terheli felelőség a történtekért.
Szerinte a főváros nem állíthatja le a tűzijátékot, mert az nem fővárosi rendezvény.
A vihar a főváros környékét sem kímélte
Budapest környékén is sokfelé károkat okozott az esti vihar. A Pest Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság ügyeletese elmondta: Érden, Dabason és Gödöllő környékén a nagy szél miatt az útra dőlt fákat távolították el.
Kővári Tibor hozzátette: több helyen pincékből kellett kiszivattyúzni a vizet.
InfoRádió - fidesz.hu
Cikk: | A tűzijáték nem lett volna megtartható! |