Mint mondta, Bodor Tibor főosztályvezető, Tóth Miklós szakállamtitkár, az ő főnöke Gál J. Zoltán államtitkár állíthatta volna le a tűzijátékot. Hozzátette: megfelelő információk birtokában saját maga is jogosult lett volna ezt megtenni.
A kancelláriaminiszter közölte: a tűzijáték leállítására Demszky Gábor főpolgármesternek, mint a fővárosi védelmi bizottság elnökének is lett volna lehetősége, ha birtokában lett volna a szükséges információknak. Ugyancsak dönthetett volna a leállításról a szervező cég.
Elmondta azt is: a MeH felelős képviselője végig a helyszínen tartózkodott.
Kérdésre válaszolva Szilvásy György közölte: késő este kapott tájékoztatást a történtekről, és azonnal lépéseket tett az érintett minisztereknél - önkormányzati, egészségügyi - annak érdekében, hogy elsősorban az emberi életek mentése, majd pedig a kárelhárítás megtörténjen.
"Ezt követően került sor a miniszterelnök tájékoztatására" - mondta Szilvásy, majd hozzátette: "a miniszterelnök egyébként nem Budapesten tartózkodott".
Kérdésre válaszolva Szilvásy György elmondta: a cég előírás szerint minden jogszabályt betartott a rendezvény megszervezésekor, az előkészületek során és a tűzijáték alatt is folyamatos volt az ellenőrzés.
Kijelentette: az egyértelműen hiba volt, hogy Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság illetékesei, döntéshozói nem kapták meg a szükséges információt. Ugyanakkor ismételten felhívta a figyelmet arra, ekkora tömeg eloszlatásához minimum két, két és fél óra szükséges.
Szintén kérdésre válaszolva közölte: "igen arra a kérdésre a válasz, hogy felvetődött-e a politikai felelősség kérdése, beleértve a miniszterelnököt is. A vizsgálat eddigi megállapítása (...) alapján a politikai felelősség (...) ma még nem látszik".
A keddi nap feladataival kapcsolatban a miniszter megemlítette: a vizsgálat kiterjed arra is, hogy az e-mailes tájékoztatás mellett más formában próbált-e az Országos Meteorológiai Szolgálat kapcsolatot teremteni az érintett szervezetekkel.
MTI - fidesz.hu