fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Ítéletidő
2006. augusztus 22., 08:05
Először is adjunk hálát a Mindenhatónak, hogy a Szent István-ünnep estéjén rendezett tűzijáték nézőinek túlnyomó többsége épségben túlélte a természeti csapást. Mondjunk imát azok gyógyulásáért, akik súlyos, életveszélyes sérüléseket szenvedtek, és érezzük át azoknak fájdalmát, akiknek a gyermeke, hozzátartozója nem tért haza az ünnepről. És csak ezután keressük-kutassuk a katasztrófa okait, a megelőzhető tragédia felelőseit.

Gyönyörű, napfényes augusztusi vasárnapunk volt, aki nem hallotta a meteorológia szolgálat jelentését este nyolckor a Petőfi rádióban, az nem is tudhatott a nyugat felől közelgő szélviharról. Csakhogy vannak olyan hatóságok és intézmények, amelyeket az adófizető polgárok pénzéből éppen azért hoztunk létre és működtetünk, hogy a természetikatasztrófa-veszélyekről időben értesüljünk. Ilyen többek között az Országos Meteorológiai Szolgálat, amelynek műszerei és kommunikációs eszközei előre jelzik az időjárás változását. A természeti katasztrófák idején a lakosság oltalmazásáról a polgári védelemről szóló törvény rendelkezik. Eszerint Budapesten természetikatasztrófa-veszély esetén a főpolgármester kötelessége megszervezni és irányítani polgári védelmi feladatokat, a belügyminiszter intézkedése útján, vagy halasztást nem tűrő esetben annak utólagos tájékoztatásával.
A vasárnap esti természeti csapás elleni védekezés éppen ilyen halasztást nem tűrő eset volt. A főpolgármester törvényben rögzített feladata ilyen esetben a figyelmeztetés, a tájékoztatás és a riasztás is.
Mondhatnánk azt is, ha tudott a főpolgármester mint a polgári védelemért felelős hivatalos személy a katasztrófaveszélyről, akkor azért vonható felelősségre, mert nem állította le időben a tűzijátékot, és nem intézkedett a tömeg feloszlatásáról és biztonságos helyre irányításáról, ha pedig nem tudott róla, azért felelős, mert nem szervezte meg a polgári védelmet. Demszky Gábor ezt pontosan tudja, hiszen azért rohant be Budakesziről a városházára, és azért hívta össze a védelmi bizottságot, hogy elterelje, elmaszatolja a saját felelősségét. Vagyis, ha a főpolgármester valóban a felelőst keresi, vegye elő a nyeles tükrét a farzsebéből, nézzen bele, és máris megtalálta.
Ehelyett Demszky a katasztrófát is a kampányára használja fel: pénzzel - tízmilliós segéllyel - akarja megváltani a halál okozta fájdalmat, azt mondja a közlekedési káoszban, hogy utazzunk a "felújított" (sic!) kettes metróval. Demszky a teljes alkalmatlanságáról ad tanúbizonyságot, amikor azt nyilatkozza, hogy ha a szervezők a nyolc órakor kiadott meteorológiai előrejelzésre hivatkozva lemondták volna a tűzijátékot, akkor nem következik be a tragédia. Magyarán: egy profitorientált vállalkozástól várja el a katasztrófaelhárítás feladatait. Egy óra alatt egymillió embert biztonságos helyre terelni komoly, nem mindennapi szervezési feladat, talán nem véletlen, hogy a már hivatkozott törvény sem említi a természeti katasztrófák idején koncerteket, tűzijátékokat szervező cégeket, mint akiknek ilyenkor hatósági jogkörük és feladatuk lenne.
Említi ezzel szemben a főpolgármestert, a belügyminisztert, és a kormányt. Ez esetben a pirotechnikai cégnek a megbízást adó Miniszterelnöki Hivatal állíthatta volna le a műsort, vagy a miniszterelnök, utasítva intézkedésre a belügyminisztert, ha annak hivatalát nem lendítette mozgásba a katasztrófavédelmi hatóságához beérkezett meteorológiai hír.
De az önvizsgálat helyett Szilvásy György kancelláriaminiszter is felelősök után kutat, úgy látszik, neki sincs zsebtükre. Az új kormányszóvivő - a Tesco önkiszolgáló áruházban szerzett államigazgatási tapasztalatai alapján - csaknem 24 órán keresztül nem tudott összenyökögni egy megnyugtató választ arra a kérdésre, hogy ilyen katasztrófahelyzetekre van-e kimunkált kormányzati és intézkedési terv. Pedig van. Sőt az önkormányzatoknál is van ilyen. Csak ismerni és főleg alkalmazni kellene. Mint ahogyan vidéken, Kaposváron és Székesfehérváron alkalmazták is, ott nem is történt semmi baj.
A hírek szerint a felelősöket kereső Szilvásy és Demszky "már" vagy sokkal inkább "még" az "erőfeszítések összehangolásáról" egyeztettek. Pedig nekik már csupán a lemondásuk időpontját kellene összehangolniuk - legalábbis egy normálisan működő polgári demokráciában. Nyugodtan követheti példájukat a BRFK vezetője, miután a rendőrök a Dunán kinn lévő hajók kapitányait csak figyelmeztették a közelgő viharra, de nem parancsolták ki őket a partra. A katasztrófavédelmi főparancsnok is veheti a kalapját a fővárosi tűzoltóság vezetőjével együtt, akik akár saját hatáskörükben is leállíthatták volna a tűzijátékot.
Úgy tűnik, mindenki valamire várt. A Szent István-napi természeti katasztrófa emberáldozatokat követelő tragédiájához sajnálatos módon az is hozzájárult, hogy ez az Isten áldotta/verte nép már megint ennek a katasztrófakoalíciónak a kezébe adta a végrehajtó hatalmat, ezzel együtt azokat az erőforrásokat és cselekvési lehetőségeket, amelyek a polgárok jólétét és biztonságát szolgálhatnák. Az augusztus 20-án este a magyar fővárosra rátört ítéletidő azonban a bőrünkön érezhető, szemmel látható ítéletet is mondott a hatalmukkal viszszaélő, felelőtlen, dilettáns és pökhendi ország- és városvezetők fölött.

Torkos Matild, Magyar Nemzet

fidesz.hu