"Én azt mondom, hogy keressék meg a felelőst, (...), de nem irányíthatja a vizsgálatot az az ember, aki maga jogszabály által megállapítottan felelős az egész szervezésért" - mondta Navracsics Tibor.
A frakcióvezető feltette a kérdést: elvárható-e, hogy elfogulatlan és részrehajlás-mentes vizsgálatot fog folytatni az, akit felelősség terhel. Szilvásy György felelősségét Navracsics Tibor abban jelölte meg, hogy a politikus a vezetője a Miniszterelnöki Hivatalnak (MeH), amely az augusztus 20-i ünnepség, így a tűzijáték szervezője volt.
Mint mondta, nem lepődne meg, ha a Szilvásy György vezette vizsgálat végső megállapítása az lenne, hogy "mindenki a jogszabályoknak megfelelően járt el, tulajdonképpen semmi probléma nem történt, csak egy természeti vis maior esett".
Navracsics Tibor szerint független embernek kellene vezetnie a vizsgálatot, aki akár Gyurcsány Ferenc miniszterelnök is lehetne. Kérdésre válaszolva azt mondta: természeti katasztrófák esetében előfordul, hogy parlamenti vizsgálóbizottság folytatja le vizsgálatot, és az is, hogy független szakembereket kérnek fel erre.
Kiemelte, hogy a tűzijátékért és az augusztus 20-i estéért a jogszabályok szerint a fővárosi védelmi bizottság elnöke, Demszky Gábor, és a Miniszterelnöki Hivatal, illetve az azt vezető miniszter, Szilvásy György tehető felelőssé. Véleménye szerint egy ekkora rendezvény esetén nem követelhető meg köztisztviselőktől, közigazgatási emberektől, hogy ők hozzák meg a döntés arról, az ünnepséget el kell-e halasztani.
"Én (...) nem hárítanám köztisztviselőkre, és nem hárítanám katasztrófavédelmis szakemberekre a felelősséget, itt politikai felelősségről van szó" - hangoztatta, utalva arra, hogy 2001. szeptember 11-én az Egyesült Államokat ért terrortámadás idején a MeH sajtóirodájának vezetője volt, és főosztályvezetőként, köztisztviselőként a Berlinben tartózkodó miniszterelnöktől és kormányszóvivőtől kért telefonon döntést.
Navracsics Tibor azt mondta, hogy augusztus 20-án este két olyan szerv volt, ami kifogástalanul és példamutatóan működött: a tűzoltóság és a Gyurcsány-csomag által éppen leépítésre ítélt Országos Mentőszolgálat.
"Az Orbán-kormány idején ebben az esetben egy miniszter felajánlotta volna a lemondását" - közölte a frakcióvezető.
fidesz.hu