A Magyar Köztársaság történetében példátlan, hogy legnagyobb állami ünnepeinek egyikén, az állami ünnep szervezett rendezvényén a jelenlegi adatok szerint négy ember meghalt, egy ember eltűnt, és ötszáz körüli a sebesültek száma - kezdte sajtótájékoztatóját a Szövetség frakcióvezetője.
Véleménye szerint egy ekkora rendezvény esetén nem követelhető meg köztisztviselőktől, a közigazgatás munkatársaitól, hogy ők hozzák meg a döntést arról: az ünnepséget el kell-e halasztani. Én (...) nem hárítanám köztisztviselőkre, és nem hárítanám katasztrófavédelmis szakemberekre a felelősséget, itt politikai felelősségről van szó - fűzte hozzá a Fidesz képviselőcsoportjának vezetője.
Lázár János, kit Navracsics Tibor bízott meg a katasztrófa körülményeinek feltérképezésével, elmondta az elmúlt száz év nemzeti, állami ünnepei történetében példátlan méretű tömegszerencsétlenség történt vasárnap este.
Vasárnap este kilenc óra öt perckor egy száz kilométer erejű erős vihar érkezett Budapest térségébe, amely egyébként Lágymányosnál volt a legerősebb, ott 122 kilométeres óránkénti sebességű szelet mért a meterológiai szolgálat, tizenöt-húsz másodperc alatt 7-8 milliméter mennyiségű eső hullott, ami rendkívülinek számít - ismertette a tényeket a Fidesz szakpolitikusa, az Országgyűlés Honvédelmi és rendészeti bizottságának elnöke.
Lázár János, a Szövetség védelmi kabinetjének vezetője egy 2005-ös kormányrendeletet ismertetve hangsúlyozta, a nemzeti és állami ünnepek előkészítésének és lebonyolításának felelőse a MeH-et vezető miniszter, akinek elő kell készítenie a központi rendezvényt, gondoskodnia kell a részletes programról, illetőleg a szervezésről és a közbeszerzési eljárásokról.
Mint mondta, a polgári védelemről szóló törvény alapján a főpolgármester, mint a fővárosi védelmi bizottság elnöke is felelős az augusztus 20-án este történtekért.
A Fidesz szakpolitikusa kijelentette: a felelősség Szilvásy Györgyöt és Demszky Gábort terheli.
Lázár János ugyanakkor kitért arra, hogy voltak olyan szervek, amelyek idejében és helyesen cselekedtek, példaként a rendőrséget, a vízi rendőrséget és a polgári légi irányítást említette. Hozzátette, az időjárási előrejelzés alapján nem tartották meg a rendezvényeket, a tűzijátékot Székesfehérváron és Kaposváron.
Vasárnap este mintha nem lett volna gazdája az országnak és a fővárosnak - összegezte álláspontját Honvédelmi és rendészeti bizottság fideszes elnöke.
fidesz.hu