fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Kamatadó: a vételi nap számít
2006. augusztus 25., 08:35
Az MKB Bank - tájékoztatása szerint - augusztus 31-éig fiókjaiban "gyorsítósávot" üzemeltet a kamatadó-bevezetés előtt befektetéseikre megfelelő megoldást kereső ügyfelek részére (mint ismert, több pénzintézet meghosszabbította nyitva tartását a várható roham fogadása érdekében).

A hitelintézet ügyvezető igazgatója, Ákos Tamás azonban egyúttal a kínálati portfólió szűkülésére hívta fel az érdeklődők figyelmét. Mint elmondta: bár a betéti termékek esetében jövő csütörtöki lekötéssel még lehetőség van a kamatadó elkerülésére, a külföldi befektetési alapok jegyeit utoljára augusztus 25-én, pénteken lehet adómentesen megvásárolni.

A Pénzügyminisztériumban ezzel szemben lapunknak azt a tájékoztatást adták, hogy szerdán sikerült a bankoknak és a szaktárcának a kamatadóval kapcsolatban több, korábban vitatott kérdésben is megállapodniuk. Ezek közé tartozik az, hogy "csúsztatott" elszámolásnál (ez például külföldi befektetési jegynél az MKB esetében T+4, az IEB-nél T+3 nap) mi számít a vétel időpontjának. A PM állásfoglalása szerint ezekben az esetekben mindig a megbízás időpontját kell alapul venni, így a külföldi befektetési jegyek adómentes jegyzésére is lehetőség van még augusztus 31-én is. Az IE Alapkezelő vezérigazgatója, Nagy Zoltán lapunk érdeklődésére ezzel kapcsolatban hangsúlyozta: csak az számít aznapi jegyzésnek, aminél a megbízást a befektető még a pénztári zárás (ez például az Inter-Európa Banknál délután négy óra) előtt indítja el.

A szaktárca ennek az időpontnak a meghatározását a piaci szereplőkre bízza, amint azt is, hogy milyen hosszúra nyújtják kamatperiódusukat. Ezen a téren a bizonytalanságot (mint arra a Népszabadság augusztus 23-i cikkében felhívta a figyelmet) a Polgári törvénykönyv 535. paragrafusa, illetve egy 1989-es, máig élő törvényerejű rendelet okozta. Ezek szerint ugyanis a megtakarítások után minden év december 31-éig kamatot kell fizetni. Néhány banknál éppen ezért úgy vélték, egy évnél hosszabb lejáratú konstrukciót nem kínálhatnak ügyfeleiknek. A PM most rögzítette: a kamatfizetés időpontjának meghatározása az ügyfelek és a hitelintézetek belügye, tehát semmi akadálya annak, hogy egy bank akár több év kamatát csak a lejárat időpontjában, összevontan fizessen ki.

Az egységesített betéti kamatláb mutató értéke körüli ellentmondást is feloldotta most a szaktárca: az EBKM számítási módja nem változik, a mutató tehát nem tükrözi majd a kamatadó hatását.


NAPI Gazdaság - fidesz.hu