fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Elbúcsúztatták Zenthe Ferencet
2006. augusztus 25., 18:13
Végső nyugalomra helyezték pénteken Zenthe Ferencet, a nemzet színészét, akit családtagjai, pályatársai és tisztelői kísértek utolsó útjára Budapesten, a Farkasréti temetőben. A hamvasztás utáni búcsúztatás kezdetén művészek és barátok álltak díszőrséget a 86 éves korában, július 30-án elhunyt Kossuth- és Jászai-díjas színész urnája mellett.

A ravatalnál Hiller István oktatási és kulturális miniszter és Schiffer János, Budapest főpolgármester-helyettese Zenthe Ferenc emberi tisztaságát, derűjét idézte fel.

Az elhunyt művészről emlékezve a pótolhatatlanságról szólt Horváth Ádám rendező, Zenthe Ferenc egykori kollégája és évtizedes barátja. "Egy titokzatos drágakő volt az emberségébe és a művészetébe is beleépítve" - méltatta a nemzet színészét Horváth Ádám. A rendező hozzáfűzte: azzal, hogy a színész "elaludt, elvitte tőlünk a varázslatot, az egész ország átérzi, hogy mi is az igazi veszteség".

A Madách Színház és az egész színházi társadalom nevében mondott búcsúbeszédet Huszti Péter, aki 40 évig játszott a Kossuth-díjas, kiváló művésszel egy színházban. "Nagyszerű játszótárstól, csodálatos embertől búcsúzunk, aki egy gyönyörű, boldog, kristálytiszta életművet hagyott ránk figyelmeztetőül; és akivel megtörtént a hihetetlen csoda: elérte a távoli célt" - fogalmazott a pályatárs, aki a "rendíthetetlen és rettenthetetlen és a makulátlan emberre is emlékezett".

Zenthe Ferenc utolsó útjának végén Szabó Gyula, a nemzet színésze szavalta el Pál apostol szeretethimnuszát.

A 86 éves korában, július 30-án elhunyt művész búcsúztatásán számos barát és pályatárs mellett több száz tisztelő is lerótta kegyeletét a Farkasréti temetőben.

Zenthe Ferenc 1920. április 24-én született Salgótarjánban. Négy szemesztert végzett a budapesti közgazdaság-tudományi egyetemen, de azt otthagyta a Színművészeti Akadémiáért. 1942-ben másodéves volt, amikor behívták katonának; a világháború után nem folytatta a színiakadémiát, hanem Pécsre szerződött. 1946-tól Kaposváron, Győrben, Pesterzsébeten játszott, majd 1949-ben a debreceni Csokonai Színház tagja lett, s közben vendégként lépett fel a fővárosban Lúdas Matyi szerepében. 1952-től a Madách Színház tagja, sok nagy sikerű szerep alakítója. Atmoszférateremtő képessége, humora jellemszerepekben is kiválóan érvényesült.
Zenthe Ferencet 1954-ben és 1968-ban Jászai Mari-díjjal tüntették ki, 1975-ben megkapta az érdemes művész címet. A filmkritikusok díjával jutalmazták 1984-ben, kiváló művész lett 1989-ben. A Kossuth-díjjal 1997-ben tüntették ki, szülővárosa, Salgótarján pedig 2003-ban választotta díszpolgárrá.

A nemzet színészévé 2005-ben választották meg.

MTI - fidesz.hu