A Márton Áron Szakkollégium (MÁSZ) nemcsak másfélezer kollégiumi ágyat jelent, hanem ugyanannyi ügyet is. Ugyanis ahány hallgató, annyiféle probléma akad az idegenrendészeti kérdésektől az ösztöndíjazásig, a szülőföldre való visszatérés megkönnyítéséig - nyilatkozta az Új Magyar Szónak a MÁSZ főigazgatója.
Külön nem értesítették
Drescher J. Attila a hivatalos közlönyből értesült róla: az idáig önálló költségvetési szervként - az Oktatási Minisztérium háttérintézményeként - működő szakkollégiumi hálózatot 2007. január 1-jei határidővel beolvasztják a Balassi Bálint Magyar Kulturális Intézetbe. A 15 éves múltra visszatekintő, másfélezer határon túli magyar diákot befogadó szakkollégium Budapesten kívül Debrecenben, Pécsett és Szegeden rendelkezik telephellyel.
A MÁSZ-t 1991-ben azzal a céllal alapították, hogy elhelyezést biztosítson a Magyarországon tanuló, határon túli magyar hallgatóknak. Költségvetésének immár csupán felét kapja az államtól, a többit "kitermeli". A BBI a magyar kultúra éltetésére és terjesztésére 2002 januárjában jött létre, a Magyar Nyelvi Intézet és a Nemzetközi Hungarológiai Központ jogutódjaként.
Csak bizakodhatnak
"A szakkollégium beolvasztásával eltűnik az önálló menedzsment és az önálló gazdálkodás, eltűnhet a név, s mivel a Balassi Bálint Intézet kulturális és így érthetően inkább fogyasztó intézmény. Tartunk attól, hogy kényszerből idővel háttérbe szorulna az általunk képviselt felsőoktatási profil, amit persze nem feltételezünk a fölénk rendelendő intézménytől, de a helyzet okozhatja az ellehetetlenülést" - nyilatkozta a lapnak Drescher J. Attila. Hozzátette, a jelek szerint nem tehetnek mást, minthogy bíznak a végrehajtás szakszerűségében és a döntéshozók bölcsességében.
Eltűnhetnek a speciális szolgáltatások
Korábban is történt kísérlet a MÁSZ beolvasztására a BBI-be. A Medgyessy-kormány idején, 2004 februárjában is született olyan kormányrendelet, amelyben összevonásra jelöltek ki intézményeket. A MÁSZ ezen a listán is szerepelt, de 2004 novemberében a Gyurcsány-kormány kivette ezt az elemet a kormányrendeletből, így két évvel ezelőtt nem hajtották végre a beolvasztást. A BBI átkerült akkor a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumához, a MÁSZ pedig maradt az Oktatási Minisztériumnál.
A főigazgató hangsúlyozta, hogy ez az egyetlen olyan intézmény Magyarországon, amely a határon túli magyar hallgatók komplex ellátását, szakkollégiumi oktatását és karriertámogatását biztosítja, kiegészítve saját kutatási tevékenységével és kiadványaival. "Ezért nem igazán értettük, de lojalitásból nem támadtuk a döntést, sőt köztes javaslatainkkal támogattuk volna a szakmailag is megalapozható jó irányt. A jelenlegivel viszont ismét belekerültünk egy olyan gyümölcsöskosárba, amelyből kilógunk, ugyanis ez a rendelet sem profilunkat, sem nagyságrendünket és hálózatunkat, sem pedig a határon túli régiók ifjúságának rászorultságát nem igazán veszi figyelembe" - mondta Drescher.
Ki fogja tömegesen felvállalni?
A kollégiumban nemcsak erdélyi, vajdasági, kárpátaljai hallgatók vannak, hanem felvidékiek is, bár Szlovákia már uniós tagállam. A főigazgató elmondta: az egyetemek mentalitására nem az volt jellemző eddig, hogy nagyon várták volna a csak gondot jelentő, problémás határon túliakat, hanem elküldték őket a Márton Áronba - ott keressenek szállást, ott próbálják megoldani a problémáikat. "Ezt ki fogja majd tömegesen felvállalni, miként később az erdélyiekét is, hisz jövőre várhatóan Románia is uniós tagállam lesz? És mi lesz a sajnos legszegényebb két régióból érkezőkkel: a vajdaságiakkal és a kárpátaljaiakkal?" - sorolta a megválaszolatlan kérdéseket Drescher.
Azt még nem lehet tudni, hogy mi történik majd a határon túli hallgatók kollégiumi elhelyezésével, hisz ez hamarosan az egyetemek feladata lesz, ha valóban vállalják amúgy is szűk kapacitásuk terhére, miközben nőnek a határon túli hallgatók költségei is, de csökkennek az ösztöndíjösszegek. Ezek mellett több más, technikai és munkajogi kérdés is felmerül a beolvasztást illetően. Megnyugtató vagy bíztató válasz egyelőre nincs e dilemmákra.
Ennek módjára vonatkozóan is megfogalmazott a MÁSZ a fenntartó OKM-nek javaslatokat, letéve az illetékesek asztalára a szakmai szempontok szerinti elképzeléseket a kollégium jövőjére vonatkozóan, előtte a pályázatnyertes főigazgatói koncepciót is, melyre választ az átszervezés okán még nem kaptak.
A Márton Áron Szakkollégiumba felvették már a hallgatókat a 2006/2007-es tanévre. A másfélezer hely betelt, nagy a túljelentkezés, már eddig mintegy száz fős várólista van.
Több áldozat is van
Nem a Márton Áron Szakkollégium az egyetlen, amely áldozatul esik a magyarországi államháztartás "racionalizálásának". A kormányzati döntések az oktatási és kulturális intézményrendszer térképét alaposan átszabják, méghozzá nagyon rövid, 2007. január elsejei határidővel. Az érintett intézmények vezetői a Magyar Köztársaság kormányának hivatalos lapjából, a Határozatok Tára 31. számából értesültek az átszervezésről, előzetesen a döntéshozók nem konzultáltak velük.
Például Kulturális Háttérintézetet hoznak létre a Magyar Művelődési Intézet, a Hagyományok Háza egyes feladatainak, a Képző- és Iparművészeti Lektorátus, valamint a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal kutató részlegei összeolvadásával. A Műcsarnokot, a Honvéd Együttest, az Állami Műemlék-helyreállítási és Restaurálási Központot, valamint az Állami Artistaképző Intézetet non-profit gazdasági társasággá szervezik. A HVG azt írja, hogy az intézkedések a bennfentesek véleménye szerint a pénzügyminisztérium munkatársainak kultúráról vallott elképzeléseit tükrözik, s ezt csak kismértékben tudta befolyásolni a kulturális tárca vezetése.
erdely.ma - fidesz.hu