A magyar képviselő előadást tartott a tanácskozáson, amelyet a lengyel Wojciech Roszkowskival közösen szerveztek a lengyel Szolidaritás szakszervezet alapításának évfordulója alkalmából, az 1956-os lengyelországi és magyarországi eseményekre való közös megemlékezéssorozat keretében. A két delegáció június végén már rendezett közös kiállítást és megemlékezést az Európai Parlament épületében az 1956-os poznani felkelés 50. évfordulója alkalmából. A sorozat kiemelkedő eseménye lesz az október 23-i magyar forradalomra történő emlékezés.
Schöpflin György úgy vélte, a szóban forgó térségben egyszerre gondolkodnak egyéni és közösségi szabadságban, mert ezen országok közösségei nagyon hosszú ideig külföldi kívülállók nyomása alatt voltak. "Valamennyire még most is úgy érezzük, hogy nem is lehetünk teljesen szabadok" - tette hozzá az MTI-nek nyilatkozva.
Az egyéni és kollektív szabadság közti egyensúly megteremtésére meglátása szerint az a legjobb megoldás, ha "a hatalom gyakorlói tisztában vannak azzal, hogy ezt a nép nevében teszik, és ezáltal vannak jogi, illetve etikai korlátok, amelyek mentén gyakorolják a hatalmat". Ezen elvek szem előtt tartásával lehet arra gondolni, hogy olyan rendszer jön létre, ahol az emberek nem félnek - tette hozzá Schöpflin György.
Mint mondta, az EP-ben tartott konferencia a nyugat-európai résztvevők számára is tanulságos lehet, hiszen azt mutatta be, hogyan néz ki Európa és a szabadság közép-európai szempontból. "Hosszú távon kell egyesíteni Kelet- és Nyugat-Európa történetét, hiszen utóhatásai vannak annak, hogy egészen másféle történelmet éltek meg" - hangoztatta Schöpflin György.
MTI - fidesz.hu