A magyarellenesség közvetlen és közvetett okairól beszélgetett a Háttérben Csáky Pál, a szlovákiai Magyar Koalíció Pártja alelnöke és Kollai István történész, a Terra Recognita Alapítvány ügyvezetője.
- Az ön idejében volt-e ilyen atrocitás?
- Nem volt. Az a kormánykoalíció másról szólt, a társadalmi légkör más volt Szlovákiában. A Magyar Koalíció Pártja kormányzati szerepvállalását, az elmúlt nyolc éves időszakot természetesen lehet különféleképpen értékelni, egy azonban egyértelmű: a szlovákiai magyarság számára nyugalmat hoztunk, a kormánynak több tucat olyan programja volt az elmúlt nyolcéves időszakban, amikor a toleranciáról beszéltünk. Tettünk is valamit azért, hogy a társadalmi légkör pozitívabb legyen - mondta Csáky Pál.
- Ha nem voltak ilyen atrocitások, akkor ön most egyértelműen ahhoz köti, hogy a mostani balközép kormányban jelen van egy szélsőséges nacionalista párt, Jan Slota pártja?
- Ez a kiváltó ok. Az történt, hogy az elmúlt másfél év alatt Jan Slota urat, aki egyébként a politikai nyugdíj felé haladó ember volt, megejtő szisztematikussággal hozták vissza a szlovák média is és bizonyos politikus kollegák is a térfélre. Sajnos a szlovák társadalomban jelenlévő néhány fiatalember, akiben valószínűleg túlteng az energia, félreértette ezt a helyzetet. Azt látta, hogy a felelőtlen kijelentéseknek nincsenek következményei, ebből helytelen következtetéseket vont le, és megpróbálja ezeket az energiákat egy kicsit magyarellenes módon is realizálni. A politikának most is itt a felelőssége, megálljt kell mondani ezeknek az igyekezeteknek.
- Szeretném ha a történésszel tisztáznánk azt, hogy vajon miért nem szeretnek a szlovákok bennünket? Egész egyszerűen így is megfogalmazható a kérdés.
- Ezt túlzásnak tartom, és éppen a különbségtétel lenne a lényeges abban, hogy ezt a problémát végleg meg lehessen oldani - vélte Kollai István. Tény, hogy vannak szlovák extrém szélsőséges csoportok, amelyek aktivizálódtak, és teljesen egyértelműen Jan Slotának a buzdítása, uszítása kapcsán. A többségi szlovák társadalom ezeket a tetteket én úgy látom, hogy elítéli. Mélyen elítéli, többek között azért is, mert ezek a szlovák társadalommal szemben is követtek el atrocitásokat, elég komolyat. A tavalyi év során egy fiatalembert megöltek hat késszúrással neonáci fiatalok csak azért, mert hosszú haja volt.
- Igen, de a magyarellenesség mégiscsak jelen van, és ez miből táplálkozik?
- Éppen ez a lényeg, hogy a szlovák társadalom többsége annak ellenére, hogy ezeket a dolgokat elítéli, görcsösen reagál az eseményekre, és nem bír a magyarokkal közös álláspontra jutni ezekben a kérdésekben, és ez szerintem a meglévő, történelmi múltban rejlő sérelmek miatt alakult így. A szlovák társadalomban ezek a sérelmek közül a legjelentősebb talán az 1918 előtti asszimilációs folyamat, amit a magyar köztudat nem kezel olyan fontossággal, mint amennyire a szlovák köztudatban ez jelen van. Tény, hogy volt erőszakos asszimilációs politika, bezáratták a szlovák nyelvű gimnáziumokat, a szlovák közművelődést segítő Slovenska Matica működését ugyancsak betiltották, és az 1900-as évektől meg az alsó szintű oktatásból is kezdték kiszorítani a szlovák nyelvet. Ezek a dolgok nagyon mélyen beépültek a szlovák köztudatba, történelmi gondolkodásba, és egy folyamatos védekezési reflexet generálnak szerintem a mai időkig is. Ezt tartja a szlovák társadalom a legjelentősebb tényezőnek a tekintetben, hogy megromlott a szlovák-magyar viszony. Az első bécsi döntés 1938-ban, ami alapvetően az etnikai arányoknak megfelelően alakította át a szlovák-magyar határokat, az is eléggé jelentős sérelemként jelenik meg a szlovák köztudatban.
- Mindketten említették azt, hogy a szlovák társadalom jó része elítéli ezeket a tettlegességig fajuló ellenségeskedéseket. A Magyar Koalíció Pártja én úgy tudom, hogy az idei választáson érte el a legjobb választási eredményét, és azt is nyilvánvalóvá tette ez, hogy nemcsak magyarok szavaztak a Magyar Koalíció Pártjára, hanem szlovákok is.
- Így van, és lényegében ez a tény azt mutatja, hogy a történész úr által megfogalmazott elemzés helyénvaló. Elnézést, hogy személyes példát hozok elő, de Bugár Béla pártelnök és jómagam is a népszerűségi listákon az első tízben benne vagyunk, tehát azért a szlovák társadalom egy része, vagy nagyobbik része nyitott a magyarok iránt - mondta Csáky Pál. 1991 óta az asztalon van egy olyan javaslat, hogy a szlovák és a magyar parlament fogadjon el egy megbékélési nyilatkozatot, és sajnos sem a politikusok, sem a történészek nem tudtak még olyan szöveget letenni az asztalra, amely mindkét oldalnak elfogadható lenne. Ezért készítettünk most egy deklarációs szöveget, amelyhez szeretnénk, ha minden parlamenti párt csatlakozna. Tehát a szlovák közélet, a szlovák politika, a szlovák kormány mondja ki határozottan, hogy elítéljük ezeket a megnyilvánulásokat, minden hatalmi eszközzel azon leszünk, hogy leállítjuk őket, a megnyilvánulásukat és a kormány pedig tegye is meg ezt. Ha ez megtörténik, akkor azt hiszem, hogy sikerül ezen a krízisen túljutnunk.
- Milyen segítséget vár a Magyar Koalíció Pártja a magyar diplomáciától, az anyaország vezetőitől, politikusaitól, kormányfőjétől?
- A kormány és a politika teszi a maga dolgát, tehát ez az a szint, amit megtehet. Ha netán közösen nem lennénk sikeresek, akkor azt hiszem, hogy elsősorban a mi, tehát a szlovákiai magyar politikai képviselet felelőssége az, hogy európai fórumok elé vigyük ezt az ügyet. Én nagyon remélem, hogy nem fog a dolog idáig fajulni, és a kollegák végre kezdik megérteni azt, hogy mi történt. Jan Slotát emlegetjük itt, azt hiszem, hogy joggal. Valóban, a probléma ott van, hogy ő a szlovák kormánykoalíció része lett, és talán ez Robert Fico miniszterelnök úr problémája is. Azért nem meri ő elhatárolni magát annyira Jan Slotától, nem is Slota miatt, nem is a Szlovák Nemzeti Párt miatt, tehát nem is a koalíciós partner miatt, hanem önmaga miatt, mert ezzel azt mondaná ki, hogy három hónappal ezelőtt...
- ...rosszul választott.
- Természetesen, egy rossz döntést hozott, saját maga gerjesztette ezeket a problémákat. Én úgy gondolom, hogy ez egy struccpolitika, ez rossz irányba vezető politika, mert ha így megpróbál mellébeszélni, mint ahogy sajnos ezt tette az elmúlt napokban, akkor ezzel továbbgörgeti csak ezt a problémát.
radio.hu - fidesz.hu