Az MKP pozsonyi székházában megtartott egyeztetésen éppen az MKP-vel korábban nyolc évig együtt kormányzó Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió (SDK) elnöke, Mikulás Dzurinda volt kormányfő kardoskodott a tervezet ellen, aki szerint "az MKP javaslata nem egyeztethető össze a szlovák nemzet és az állam érdekeivel".
Az MTI pozsonyi tudósítójának értesülése szerint Dzurinda szemléleténél még a jelenlegi kormánypártok képviselő is toleránsabb magatartást tanúsítottak. A volt kormányfő éppen azt találta elfogadhatatlannak, hogy pont az atrocitások célpontjainak szenvedő alanyait képviselő MKP fogalmazza meg, mit nem tartanak kívánatosnak és mit gondolnak az ország nemzetközi tekintélyén csorbát ejtő, Szlovákia elszigetelődésének veszélyét hordozó szlovák nacionalista jelenségekről a szlovákiai magyarok.
Az egyeztetés után Dzurinda külön sajtótájékoztatón indokolta álláspontját, azzal érvelve, hogy az MKP nyilatkozattervezete az európai szervezetek nem kívánatos szlovákiai monitorozását vonná maga után.
Az MKP már a múlt héten jelezte: kísérletet tesz egy olyan, a parlament pártjai által közösen jegyzett nyilatkozat életre hívására, amelytől azt reméli, hogy képes lesz kellő erővel gátat szabni a Szlovákiában kialakult magyarellenes hangulatnak és azt kísérő atrocitásoknak.
Az MKP nyilatkozattervezetének további sorsa egyelőre ismeretlen, noha a tárgyalásokat vezető Csáky Pál, az MKP elnöke végső soron sikeresnek nevezte, hogy egyáltalán eddig is eljutottak. Hozzátette: történelmi fordulat, hogy a szélsőséges magyarellenességről elhíresült Ján Slota által vezetett kormányerő, a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) képviselője most először lépte át az MKP székházának küszöbét.
Valószínűsíthető, hogy ezek után a parlament ad majd ki valamilyen közös testületi nyilatkozatot, amelyben a jelenséggel kapcsolatos álláspontok végül megfogalmazódnak.
MTI - fidesz.hu