fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Az ÁSZ is kíváncsi a reptérprivatizáció tikaira
2006. szeptember 1., 09:58
Éles kritikával illették az Állami Számvevőszék (ÁSZ) vezetői tegnapi sajtótájékoztatójukon a kincstári vagyon tavalyi értékesítését, a reptér-privatizációból befolyt több száz milliárd forint felhasználását, és felhívták a figyelmet arra is, hogy az intézményi beszámolók megbízhatóságának javítása terén még van mit tenni.

A Budapest Airport (BA) Zrt. múlt évi részleges magánosításából származó összeg döntő részét, 400 milliárd forintot nem az államadósság törlesztésére fordította a kormányzat, hanem jórészt a költségvetési kiadásokat finanszírozta belőle, de jutott a tervezettnél kisebb pénzforgalmi hiány "előteremtésére" is - mondta Kovács Árpád, az ÁSZ elnöke. Kijelentésének jelentőségét az adja, hogy szöges ellentétben áll a pénzügyi tárca illetékeseinek tavaly oly sokszor ismételt nyilatkozataival, amelyek szerint a reptér privatizációjából származó bevételt az államadósság csökkentésére használták fel.

A BA eladásával összefüggésben az ÁPV Rt.-nél tekintélyes összegű tartalékot képeztek - derült ki a tájékoztatón. Ezt a mintegy 100 milliárd forintos, néhány héttel ezelőtt még titkolt tételt arra az esetre különítették el, ha egy a BA-t érintő, jelenleg is zajló perben az állam veszít.

A számvevőket igen kellemetlen meglepetés érte a Kincstári Vagyoni Igazgatóság (KVI) múlt évi gazdálkodásának ellenőrzése során - jegyezte meg Kovács Árpád. A KVI nem tudott számot adni arról, hogy mely vagyonelemek értékesítéséből származott egymilliárd forintja a szervezetnek. A jelenség mögött részben az állhat, hogy még mindig nincs hiteles, teljes körű nyilvántartás a kincstári vagyonról, részben pedig vélhetően a bevételi kényszer okozta kapkodással magyarázható a kirívó eset - magyarázta Bihary Zsigmond, az ÁSZ főigazgatója. A KVI által eladott ingatlanok közül egy sem volt olyan, amely az értékesítési tervben szerepelt, vagyis lényegében azokon adott túl az intézmény, amelyekért bejelentkezett valaki - húzta alá Kovács Árpád.

A számvevők a 2005. évi költségvetés zárszámadásának ellenőrzésekor további hiányosságokra bukkantak. Elutasították a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal beszámolóját, mivel az a vagyoni, pénzügyi helyzetet - az előző évhez hasonlóan - nem megbízható módon mutatta, az abban feltüntetett adatok nem a valós képet tükrözték. Szintén elutasították a gazdasági minisztériumhoz tartozó fejezeti kezelésű előirányzatok beszámolóját, valamint a kormányzati szervezetrendszer átszabásával az idén feldarabolt Ifjúsági, Családügyi, Szociális és Esélyegyenlőségi Minisztérium igazgatási és fejezeti részéről készítetteket.

Kovács Árpád felhívta a figyelmet: az ellenőrzést és így az átláthatóságot nagyban nehezíti, hogy rendkívül széttagolt rendszert kell górcső alá venni. Hozzátette: a zárszámadás ellenőrzése rávilágított a makro-államháztartási folyamatok fenntarthatatlanságára, és jól mutatja a tegnap végleges formába öntött konvergenciaprogram indokoltságát.

Világgazdaság - fidesz.hu