Mindezt a berlini külügyminisztérium "stratégiai dokumentuma" tartalmazza, amelynek főbb részleteit a tekintélyes gazdasági-üzleti napilap, a Handelsblatt szivárogtatta ki pénteki számában. A szóban forgó dokumentum azokat a legfontosabb célkitűzéseket tartalmazza, amelyeket az EU elnöki tisztségét jövő januártól fél éven keresztül betöltő Németország - elnöki minőségében - megvalósítani kíván. Eszerint a szövetségi kormány mindenképp szorgalmazni akarja Oroszország közelítését, még akkor is, ha tudatában van annak, hogy ez a szándék távolról sem talál egyértelmű támogatottságra a tagállamok körében. Egyes kelet-európai országok, például Lengyelország inkább elhatárolódást sürgetnek Oroszországtól - jegyezte meg ennek kapcsán a lap.
Berlin ugyanakkor határozottan azon a véleményen van, hogy az elhatárolódás tévút, s nemcsak az orosz energiaszállításoktól való függőség miatt. A cél Oroszország politikai, gazdasági és kulturális összefonódása az Európai Unióval - hangsúlyozza a dokumentum, kiemelve annak szükségességét, hogy Oroszország "lehorgonyzását" egy nagyobb Európában visszafordíthatatlanná tegyék. Németország - tudósított a Handelsblatt - ebben a törekvésében partnerre talált az uniós elnökséget jelenleg betöltő Finnországban, sőt a két ország között egyfajta stratégiai partneri viszony jött létre. Az újság emlékeztetett, hogy mind Berlin, mind Helsinki szoros kapcsolatokat tart fenn Moszkvával. Finnország már meghívta Vlagyimir Putyin orosz elnököt az Európai Unió állam- és kormányfőinek október közepén Lahtiban tartandó csúcsértekezletére.
A német diplomácia abból indul ki, hogy Oroszország mind Németország, mind pedig az Európai Unió számára kulcsfontosságú partner. Számos biztonságpolitikai probléma - kedve a Balkántól egészen a Közel-Keletig - megoldása Oroszország közreműködése nélkül elképzelhetetlen - fejti ki a külügyminisztérium dokumentuma, utalva egyebek között az Iránnal jelenleg folyó atomvitára. Az eddiginél szorosabb orosz kötődés elérésének egyik eszköze a német kormányzat szerint az Oroszország és az EU között fennálló partnerségi és együttműködési megállapodás, amelyet újra kell tárgyalni, mivel a jelenlegi 2007-ben lejár. Ezzel összefüggésben Berlin arra törekszik, hogy egy átfogóbb, integrálóbb és előremutatóbb egyezményt hozzanak tető alá.
A német külügyminisztérium ugyanakkor ennél is tovább megy. Javasolja ugyanis Oroszország szorosabb bevonását az európai biztonság- és védelempolitikai rendszerbe. Ezzel összefüggésben kilátásba helyezi az EU és Moszkva közötti katonai együttműködés lehetőségét, egyebek között közös békefenntartó, illetve stabilizáló feladatok ellátását harmadik országokban. A berlini stratégiai dokumentumra "a közeledés összefonódás révén" célkitűzés nyomja rá bélyegét. A német diplomácia szerint ennek az Oroszországgal való kapcsolatok minden területén érvényesülnie kell.
MTI - fidesz.hu