fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Bulgária bízik a januári EU-csatlakozásban
2006. szeptember 5., 20:34
Bízik Szergej Sztanisev bolgár miniszterelnök abban, hogy országa európai uniós csatlakozására a terveknek megfelelően január első napján sor kerül; José Manuel Durao Barroso európai bizottsági elnök viszont kettejük keddi strasbourgi találkozója után azt jelentette ki, hogy még nincs végleges döntés az ügyben, bár szavai szintén az eredeti dátum teljesülésére utaltak.

A tavaly aláírt csatlakozási szerződés értelmében Szófia 2007 első napján válik teljes jogú taggá az unióban, de a felkészülésben mutatkozó esetleges súlyos lemaradások esetén az EU egy évvel elhalaszthatja a csatlakozást. Az Európai Bizottság mindeddig tologatta az állásfoglalást arról, életbe kell-e léptetni a halasztást lehetővé tevő záradékot, és több tagállam is visszatartotta még a csatlakozási szerződés ratifikálását (ennek hiányában az szintén nem léphet életbe).

Barroso most megerősítette, hogy a brüsszeli bizottság szeptember 26-án, Strasbourgban teszi közzé utolsó jelentését a témáról. Nem kívánta előrevetíteni annak tartalmát, de annyit jelzett, hogy Szófia jelentős haladást mutatott fel az utóbbi időben, bár még vannak elmaradásai elsősorban a szervezett bűnözés és a korrupció elleni harc terén. Bolgár partnere tárgyalásaikból azt a következtetést szűrte le, hogy január elseje "reális cél".

Az interneten is közvetített sajtótájékoztatón Sztanisev - aki Josep Borrell Fontelles európai parlamenti elnökkel is találkozott - emlékeztetett arra, hogy kormánya akciótervet dolgozott ki a tavaszi európai bizottsági jelentésben feltárt hiányosságok orvoslására.

Barroso jelezte, hogy a program valóban sok problémára megoldást hozott vagy legalábbis megkezdte a megoldás keresését.

Brüsszelben bizottsági források azt szivárogtatták ki, hogy a testület a hónap végén várhatóan javasolni fogja a januári csatlakozást mind Románia, mind Bulgária számára, de olyan védintézkedéseket is ajánl, amelyek révén a két ország bármelyike kizárható az uniós együttműködés azon ágából, amelyben felkészülése mégsem sikerül teljesre. Szófia esetében ez például a jogi és igazságügyi együttműködésnél fordulhat elő.

Az unió székhelyén arra is emlékeztetnek, hogy az EU már értésre adta: Bulgária felkészülési hiányosságait súlyosabbnak tartja, mint Romániáéit. Brüsszelben ugyanakkor most kevesen számítanak arra, hogy bármelyik ország beléptetését 2008-ra halasztják.

MTI - fidesz.hu