Csak annyit tud, hogy a lendületes reformokból a nyugdíjasok sem maradhatnak ki, ugyanakkor a kormánynak és az MSZP-nek meg kellene őriznie a körükben megszerzett népszerűségét, s a kettő együtt még a miniszterelnöknek is nehezen jön össze. Látszólag a többség elégedett a megszorításokkal, sőt, tiszta szívből örvendezik azoknak, legalábbis ilyeneket mondanak a balos nyugdíjasszervezet elkötelezettjei, ám ezeket a nyilatkozatokat a kormány diktálja, kizárható, hogy el is hiszi azokat. Mindemellett a baloldal mindig az idősek elszánt és rendíthetetlen hívének hirdette magát, s propagandáját sokan készpénznek vették. (Az ámítás olykor minden készpénznél többet ér.) Ezért a ballib koalíciónak komoly fejtörést okoz, miként vonja be a nyugdíjasokat a reformok élvezetébe, amikor azok a természetüknél fogva kizárólag az állampolgárok kizsigereléséből, kizsebeléséből állnak, magyarán a nyugdíjasok szociális kedvezményeit kell megnyirbálni, s félő, hogy az már az elrévült kormányférfiaknak sem fog egyértelműen tetszeni. Növeli a gondokat, hogy a nyugdíjasokat nem illik lejáratni, szembefordítani a többi réteggel, ahogy azt mostanában a "henye és pénzéhes" orvosokkal és pedagógusokkal teszik. Mégsem mondhatják a nyugdíjasokról, hogy kiváltságokat élveznek, s mást se tesznek, csak a pénzes postást lesik - mert megsértődnének, és akkor oda a biztos szavazóbázis. Így szegény Gyurcsánynak óvatosan kell a nyugdíjasok zsebében turkálnia, vissza kell fognia magával ragadó lendületéből.
A kormánytagok megszólalásaiban érződik is a kétségbeesett bizonytalanság, nemcsak a választási ígéreteknek és a kormányprogramnak mondanak ellent (azt amúgy is megszokták), hanem egymásnak, sőt önmaguknak is (amit viszont mi szoktunk meg tőlük). Kóka Jánosnak a különböző utazási kedvezmények, különösen a 65 év felettiek ingyenes utazásai sértik magasan fejlett igazságérzetét, szociális érzékét és üzleti érdekét. Ő megszüntetné ezeket, de nem ám merő rosszindulatból, hanem utasszámlálási célból. Mert ha a nyugdíjas is venne jegyet, akkor a BKV, a MÁV, a Volán sokkal ésszerűbben, az utasok igényeinek megfelelőbb módon indíthatná a járatait. Tehát a nyugdíjasok utazási kedvezményeinek megszüntetése a nyugdíjasok érdeke is. Szó sincs a kedvezmények megszűnéséről, csak azt szeretnék, ha utazáskor a nyugdíjasok regisztráltatnák magukat - állította Katona Tamás pénzügyminisztériumi államtitkár, ezzel is bizonyítva, hogy utasszámlálás terén a két tárca között teljes az összhang. Kiss Péter munkaügyi miniszter a nyugdíjkorhatár változásairól tartott tájékoztatót, ahol kifejtette, hogy az előre hozott nyugdíjat fokozatosan hátrébb tolják. Aki nyugdíjba vonul, az nem dolgozhat tovább, viszont aki már nyugdíjban van, az vállalhat munkát, de nyugdíjjárulékot kell fizetnie. Kiss Péter megnyugtatott mindenkit, hogy a nyugdíjaskor után fizetett járulékot később visszakapják az érintettek. Sajnos az nem derült ki, hogy a kormány a feltámadásban vagy a reinkarnációban hisz-e, miként az sem, hogy a járulék visszaszerzése iránti igény elévül-e valaha.
Ezek csak az első, s nem is igazán körülírható intézkedések az eddig háboríthatatlannak hitt réteg, a nyugdíjasok megsarcolására. S hogy mi várható még, azt felesleges találgatni. Úgyis letagadják. Aztán megcsinálják.
Ugró Miklós, Magyar Nemzet