- Mit várnak a gazdák ettől a szövetségtől?
- A Magosz a jelenlegi helyzetet úgy látja, hogy tisztán érdekképviseleti eszközökkel a mostani hatalmat erőből gyakorló cinikus kormánnyal nem lehet megfelelő eredményeket elérni. Ezért kerestünk egy olyan politikai erőt, amelyik elveinkkel összeegyeztethető politikát folytat, támogatja programunkat egy nagy létszámú frakció élén. A gazdák úgy gondolták, hogy ez a politikai erő csak a Fidesz lehet. Ez a szövetség azonban nem egyoldalú: a gazdák is támogatják a Fidesz törekvéseit.
- Országgyűlési képviselőként hogyan értékeli a Gyurcsány-kormány agrárpolitikáját?
- Az első Gyurcsány-kormány idején az alapvető agrárfinanszírozások időbeni rendezését csak az eddigi legnagyobb gazdatüntetéssel lehetett némileg kikényszeríteni. A háromhetes demonstráció után a megállapodásban rögzítetteket csak 60 százalékban teljesítették. A régi-új agrárminiszterről is kiderült mára, hogy ő is csak végrehajtója a kormányzati céloknak, mely kimondottan a nagytőkések, nagyüzemek, volt tsz-lobbi érdekeit szolgálja. Minden jel arra utal, hogy egy tőkés nagybirtokrendszer van kialakulóban. A második Gyurcsány-kormány minden intézkedése ezt igazolja. Az adótörvény módosításánál az őstermelőket 60 milliárd különadóval sarcolják meg! Ugyanakkor a banki szférából mindössze 30 milliárd különadót tudott a kormányzat hosszas tárgyalás után kisajtolni. Feltehetjük a költői kérdést: hol van itt az esélyegyenlőség?! Említhetem még a területalapú támogatások nemzeti kiegészítésének csökkentését is, ami szintén a családi gazdaságok, őstermelők ellen hat.
- Mit tehet ebben a helyzetben a Magosz?
- A Parlament által biztosított lehetőségek teljes skáláját kihasználjuk, de valamennyi felvetésünket a többség - hatalma teljes tudatában - lesöpörte. Ezután a nyilvánosság segítségével az ország tudomására hoztuk ezt a kemény, igazságtalan sarcot, de a kormányzat részéről nem történt változás. A Magosz feladata továbbra is az, hogy tájékoztassa a gazdákat, felhívja a figyelmet a megoldandó gondokra, amelyek egyik megvalósítási lehetősége: a gazdák képviselői minden - őket érintő - döntésben vegyenek részt. Ehhez az önkormányzatiság eszközeivel élve lehet eljutni, vagyis a gazdák - összefogva a választókerület polgáraival - juttassák be képviselő jelöltjeiket a helyi önkormányzatokba, a polgármesteri székekbe és a megyei közgyűlésbe. Ha a gazdák ezt nem értik meg és nem fognak össze, az a politika fog felülemelkedni, amelyik az ő érdekeik ellen cselekszik. Ezért kérem a Gazdatársakat, hogy szavazzanak a Fidesz, a Fidesz-KDNP-Gazdakörök jelöltjeire. Ne tévesszen meg senkit a hazugság, hallgasson mindenki a józan paraszti eszére! A megyei önkormányzatba a választási megállapodás alapján a Hajdú-Bihar Megyei Gazdakörök Szövetsége alelnökét, a hajdúböszörményi Hajdú Gazdakör elnökét, Szabó Sándor gazdatársunkat jelöltük, aki elkötelezett mind a gazdák, mind a jobboldal felé. Ezért ajánlom a megye választópolgárai figyelmébe, amikor listán szavazunk a megyei közgyűlés tagjaira!
Nyírő Gizella - fidesz.hu