Az öttagú küldöttséget Tőkés László királyhágómelléki református püspök, az EMNT elnöke vezeti, a küldöttségben részt vesz Sándor Krisztina, a Magyar Ifjúsági Tanács elnöke, Toró T. Tibor, az RMDSZ parlamenti képviselője, valamint Sógor Csaba szenátor.
"Célunk, hogy a szeptember végi uniós országjelentés előtt terjesszük elő a romániai magyarság problémáit" - közölte Szilágyi. Hozzáfűzte, az útra azért is szükség van, mert sikeres erdélyi magyar politika nem képzelhető el a magyar érdekeket felmutató külpolitika nélkül.
"Üdvözöljük azt, hogy az Unió valószínűleg nem halasztja el Románia január elsejei csatlakozását, ugyanakkor szigorú megfigyelésnek veti majd alá az országot. Románia lemaradása annak tudható be, hogy az elmúlt tizenhat évben csak félmegoldásokat fogadott el többek között az ingatlanrestitúció és az autonómia terén. Ezen témák felvetése mellett látogatásunkkal szeretnénk elejét venni, hogy a délvidéki és szlovákiai magyarverések hozzánk is megérkezzenek. Ez veszélyes jelenség, amely előtt a magyar diplomácia a jelek szerint tehetetlenül áll, így szükséges, hogy preventív eszközökkel, az európai fórumok idejében történő bevonásával kerüljük el a hasonló megnyilvánulásokat" - mondta a politikus, aki szerint állandó kapcsolatot kell kiépíteni az EU fő döntéshozó szerveivel, mivel Brüsszel egyre fontosabb szerepet tölt majd be romániai viszonylatban is.
Antal János, a királyhágómelléki egyházkerület külügyi előadó tanácsosa elmondta, a látogatás többek között azért is szükséges, mert a tavaszi út során kiderült, hogy a tavalyi országjelentésben az EU egyszerűen megfeledkezett a romániai magyarságról. Ezért fordulhatott elő, hogy míg egy évvel korábban még szerepeltek a dokumentumban a közösség sérelmei, 2005-ben már csak a kisebbségi törvény elfogadását szorgalmazta. Mint elmondta, az egyházi ingatlanok helyzetén kívül az anyanyelvi és a felekezeti oktatásban meglévő diszkrimináció, a magyar nyelvű felsőoktatás helyzete és a valós önkormányzatiság hiánya is szerepel majd a témák között.
A Krónika felvetésére, miszerint Tusnádon a nyár folyamán szó esett arról, hogy Markó Béla RMDSZ-elnök is részt venne egy következő brüsszeli úton, Szilágyi Zsolt elmondta, a két RMDSZ-es képviselő Markó tudtával és beleegyezésével vesz részt a küldöttségben. "Ez jó jel, reméljük, ez az együttműködés a jövőben is megmarad, és elvezet a magyar-magyar párbeszédhez. Emellett az Unió illetékesei is közölték, hogy az erdélyi magyarok igényeit csak egységes fellépéssel tudjuk hatékonyan képviselni" - mutatott rá Szilágyi. A politikus elmondta, szeretnék, hogy az erdélyi magyarság ügye európai üggyé váljon, és az országjelentés ne feledkezzék meg az erdélyi magyarokról.
Krónika - fidesz.hu