fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Gazdagodó és szegényedő települések
2006. szeptember 10., 16:59
A leggazdagabb települések listájában nem csak a sorrend, de a az élvonalba tartozók összetétele is megváltozott az elmúlt négy évben, az egy főre jutó vásárlóerő alapján, a 2002-ben még leggazdagabbnak számító Telki helyét mára Hévíz foglalta el.

A GfK Hungária Piackutató Intézet 2006-2007-es felmérése szerint a vásárlóerőt tekintve az ország nyugat-keleti megosztottsága továbbra is fennáll: a megyék rangsorában továbbra is Győr-Moson-Sopron megye vezet, és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye a sereghajtó.

Az egy főre jutó vásárlóerő indexe Hévízen 146,9 pont - azaz az országos átlag mintegy 147 százaléka - amivel a település a vidék abszolút győztese lett, és maga mögé utasította Telkit. Hévíz előkelő pozícióját a GfK a Balaton közelségével és termálvizeivel, illetve az erre épülő sokasodó turisztikai vállalkozással indokolta az intézet. Két évvel ezelőtt Hévíz még a második volt a vidéki települések rangsorában, bár vásárlóerő indexe némileg nagyobb, 148,8 százalék volt. Hévíz vásárlóereje az utóbbi néhány évben emelkedett számottevően, ugyanis 2002-ben még a 26. helyen állt a több mint 3 ezer települést magába foglaló listán - jegyi meg a GfK.

A települések között második helyen Telki áll, 141,7 százalékkal. Ez a település két évvel ezelőtt negyedik volt a vidéki települések rangsorában, 2002-ben viszont 155,2-es vásárlóerő index értékkel a dobogó felső fokán állt. Telkit 2006-ban Balatonföldvár (138,2), Tihany (134,9), Remeteszőlős (134,3) és Leányfalu (134) követi az élbolyban. Négy évvel ezelőtt az akkor még 155,1 ponttal vezető Telki mögött foglalt el helyezést Tornakápolna (134,1), Százhalombatta (134,1), Nagykovácsi és Solymár követte, Budapest akkor a hatodik helyre szorult.

A 2006-2007-es tanulmány szerint az öt legkisebb egy főre jutó vásárlóerővel rendelkező település: Kiscsécs, Csenyéte, Rakaca, Gilvánfa, Szakácsi. Négy évvel ezelőtt az utolsó három helyen ugyanezek a települések szerepeltek: Csenyéte (30,3) Gilvánfa (29,2) és Kiscsécs (26,6). A legfrissebb felmérés szerint e települések többsége esetében némi javulás érzékelhető, de vásárlóerejük még így is csupán az országos átlag nem egészen harmadát teszik ki. A falvak kivétel nélkül a dél-dunántúli Baranya, illetve az ország legnagyobb gazdasági nehézségeivel küzdő megyéinek egyikében, Borsod-Abaúj-Zemplénben találhatók. Utóbbi a megyék rangsorában is a sereghajtók között áll, hiszen a 19 megyéből a 18. helyen szerepel, 82,9 pontos indexével.

A tanulmány szerint a megyék rangsorában Budapest vezet 135,4 ponttal. A főváros 2002 óta 5,2 ponttal növelte vásárlóerejét. Az elmúlt négy évben a megyék közötti különbség kissé nőtt: Győr-Moson-Sopron megye tovább növelte előnyét a többiekkel szemben, s Békés megyében csökkent leginkább ebben az időszakban az egy főre jutó vásárlóerő. Csökkenést tapasztaltak még Heves, Borsod-Abaúj-Zemplén, Jász-Nagykun-Szolnok, Nógrád, Somogy és Tolna esetében. A többi megye vásárlóereje a legfrissebb felmérés szerint nem változott számottevően ebben az időszakban. Az egy főre eső vásárlóerő tekintetében a 2002-ben még Fejér megyével holtversenyben az első helyen álló Győr-Moson-Sopron mára egyedül található a dobogón legfelső fokán, második Vas megye, míg Fejér megye a harmadik helyre szorult.

MTI - fidesz.hu