fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Csökkent a vendégéjszakák száma
2006. szeptember 11., 10:36
Az idén az első hét hónapban a kereskedelmi szálláshelyeken a külföldi és a belföldi vendégek által eltöltött éjszakák együttes száma 4 százalékkal csökkent az egy évvel korábbi időszakhoz viszonyítva - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) hétfőn.

Január-júliusban a kereskedelmi szálláshelyekre közel 1,8 millió külföldi vendég érkezett, akik 5,5 millió vendégéjszakát töltöttek el. A vizsgált időszakban a kereskedelmi szálláshelyek 2,1 millió belföldi vendéget és 5,2 millió belföldi vendégéjszakát regisztráltak. Az első félévben a kereskedelmi szálláshelyeken a külföldi és a belföldi vendégek által eltöltött éjszakák együttes száma 7,657 millió volt, ami 3,7 százalékos csökkenés az egy évvel korábbi időszakhoz viszonyítva. Január-júliusban a kereskedelmi szálláshelyekre közel 1,8 millió külföldi vendég érkezett, akik 5,5 millió vendégéjszakát töltöttek el. A vendégek száma 6, a vendégéjszakák száma 8,5 százalékkal csökkent a szálláshelyeken 2005 azonos időszakához képest.

Az Európai Unió országaiból érkezett vendégek 11 százalékkal kevesebb éjszakát töltöttek el a szálláshelyeken, mint 2005. január-júliusban. Az ország számára a legjelentősebb küldő országok közül a Németországból, Olaszországból, Hollandiából, Nagy-Britanniából és Ausztriából érkező állampolgárok vendégéjszakáinak száma 2-17 százalékkal csökkent, míg az Amerikai Egyesült Államok állampolgárai 9 százalékkal több éjszakát töltöttek a szálláshelyeken. A szállodákban, a panziókban, a turistaszállókban és a kempingekben 6-17 százalékkal mérséklődött a külföldiek által eltöltött vendégéjszakák száma. Az ifjúsági szállók jelentős mértékű növekedésről számoltak be. A vizsgált időszakban a kereskedelmi szálláshelyek 2,1 millió belföldi vendéget és 5,2 millió belföldi vendégéjszakát regisztráltak. A vendégek száma 3, a vendégéjszakák száma 1 százalékkal haladta meg az előző évi adatokat.

A szállodák belföldi forgalma jelentős mértékben nőtt, 9 százalékos volt a vendégek, 10 százalékos a vendégéjszakák számának növekedése, ami a négy- és háromcsillagos egységekben jelentkező bővülésnek volt köszönhető. A panziókban, turista- és ifjúsági szállókban, üdülőházakban 5-17 százalékkal csökkent a belföldi vendégek által eltöltött vendégéjszakák száma. A kempingekben 3 százalékkal több belföldi vendég 7 százalékkal több éjszakát töltött el az előző év azonos időszakához képest. A belföldi kereslet eltolódott a magasabb minőségű szálláshelyek irányába.

A kereskedelmi szálláshelyek összesen 124 milliárd forint bruttó bevételt értek el a fenti időszakban, ez folyó áron 3,5 százalékos növekedés. A bevétel alakulása összefüggött az euró árfolyamának változásával is, amely a január elejétől július végéig tartó időszakban az exportőrök számára kedvezően alakult. Az összes bevétel 56 százaléka szállásdíjakból, 24 százaléka a szálláshelyi vendéglátóegységek forgalmából, 20 százaléka a szálláshelyek által nyújtott egyéb szolgáltatásokból származott. A szálláshely- és vendéglátó-szolgáltatások vizsgált időszakra számított árindexe mintegy 4 százalékos növekedést jelzett az egy évvel korábbihoz viszonyítva. Ezen belül a vendéglátásban 3,9, a szálláshely-szolgáltatásban 4,7 százalékos áremelkedést mértek.

Az idén július 31-én 2.861 kereskedelmi szálláshely, ezen belül 799 szálloda és 1.122 panzió üzemelt az országban. A szállodák száma 15-tel, a panziók száma 47-tel csökkent. Január-júliusban a kereskedelmi és magánszálláshelyeken közel 4,3 milliárd forint értékben fizettek üdülési csekkel a vendégek. Júliusban a kereskedelmi szálláshelyek 73 százaléka - ezen belül a szállodák 88 százaléka -, valamint a magánszálláshelyek 4 százaléka fogadta el az üdülési csekket.

MTI - fidesz.hu