Laczkó Sándor, az egyetemi könyvtár társadalomelméleti gyűjteményének vezetője az MTI-nek elmondta: a tárlat Szegedre koncentrál, hiszen innen indult el ötven évvel ezelőtt, október 16-án a forradalom története; a Szegedi Egyetemen kezdődtek el a diákmozgalmak, a bölcsészkar auditorium maximumában, és itt tartották azt a diákgyűlést, amelynek eredményeként megalakult a Magyar Egyetemi és Főiskolai Egyesületek Szövetsége, a MEFESZ.
A kiállításon az előzményeket és a forradalom kronológiáját eredeti, gyűrött vagy éppen megtaposott plakátok, szórólapok idézik fel és kiállították az egyetemi tanács november 15-i ülésnek jegyzőkönyvét is. A korabeli események felidézésében fotók segítik a látogatókat, amelyeken a Szegedre bevonuló tankok, valamint az akkori legnagyobb, kivilágítható vörös csillag leszerelése látható.
A relikviákat az egyetem gyűjteményéből és magánszemélyektől, köztük Péter László irodalomtörténésztől kapták, aki a korabeli szegedi események egyik résztvevője volt. Az emlékkiállítás részeként lejátsszák a Kossuth rádió október-novemberi hangdokumentumait, köztük a MEFESZ alakuló gyűlésének archív felvételét is - tette hozzá.
Hangsúlyozta: külön tárlóban emlékeznek Bibó Istvánra, aki Szegeden töltötte egyetemi éveit, itt lett magántanár, majd a jogi karon kinevezett tanár és 1956-ban, a Nagy Imre-kormány államminisztereként utolsóként maradt a parlament épületében és fogalmazta meg elhíresült kiáltványát.
A november 6-ig nyitva tartó kiállítást a Szegedi Tudományegyetem Egyetemi Könyvtára rendezte; a tárlatot minden érdeklődő ingyen nézheti meg - mondta a szakember.
MTI - fidesz.hu