A Soha Többé! - Magyar Kálvária 1945-1948 című kiállítás "a magyar és német közösségek Csehszlovákia területéről történő kiűzésére" emlékezik - sajtótájékoztatóján Dávid Ibolya, az MDF elnökasszonya a XX. század egyik legnagyobb szégyenének nevezte az ezzel összefüggő Benes-dekrétumokat.
Az 1956-os forradalom 50. évfordulója tiszteletére szervezett rendezvénysorozat keretébe illeszkedik a Folyamat Társaság képzőművészeti műhelyének kiállítása - ennek megnyitásakor Szájer József, a magyar néppárti delegáció vezetője egyebek közt azt emelte ki, hogy 1956 a kulturális fejlődésnek is lökést adott mind Magyarországon, mind a külföldre került magyarok körében.
Borbély Béla kitüntetett magyar fotográfus Magyar Királyi Városok, Ezer éve Európában című kiállítását megnyitva a szervező, Herczog Edit (MSZP) EP-képviselő egyebek között arról beszélt, hogy többrétű párhuzam vonható az ezer évvel ezelőtti magyarok európai letelepedése és a XXI. századi Európa globalizált világában való elhelyezkedése között.
Dávid Ibolya - aki Brüsszelben tartózkodva udvariassági látogatást tett az Európai Néppárt vezetésénél, Kovács László európai biztosnál, valamint a Magyarország Európai Unió melletti képviseletét vezető Kiss Tibor nagykövetnél - leszögezte, hogy míg 1945 után Nyugat-Európában a fellendülés időszaka következett, Közép-Európára újabb megpróbáltatások jöttek.
A jogi, politikai és morális értelemben ma is hatályos Benes-dekrétumokban megtestesülő szellemiségnek, nemzetiségi politikának az újraegyesült Európában nincs helye - szögezte le.
Olajos Péter, az MDF egyetlen EP-képviselője - a Soha Többé! kiállítás társházigazdáival, Bauer Edit és Duka-Zólyomi Árpád szlovákiai magyar EP-képviselőkkel közösen - arról beszélt, hogy a tárlat szervezése már tavasszal elkezdődött, így véletlen az egybeesés a szlovák-magyar viszony feszültebbé válásával. Jelezte azt is, hogy a kiállítás kapcsán a nyugat-európai EP-képviselők - a tárlat fő "célcsoportja" - gratuláltak ahhoz, míg a cseh és szlovák képviselők egy része nemtetszését fejezte ki. Hozzátette, ez a szervezőket nem érte váratlanul, de a tárlat többek között annak a megfontolásnak a jegyében született, hogy le kell zárni azokat a fájdalmakat, amelyeket az érintett nemzetek okoztak egymásnak.
A Folyamat Társaság Őry Csaba (Fidesz) szervezte tárlatával kapcsolatban Szájer József egyebek között elmondta, az emlékév kapcsán a magyar képviselők azt szeretnék, ha az EP-kiállításokat látogatók minél többet megtudnának Magyarországról. A kortárs művészetet képviselő kiállítással a magyar kultúra szélesebb értelemben vett bemutatása volt a cél az 56-os emlékév keretében - tette hozzá.
A magyar királyi városok történelmével foglalkozó harmadik kiállítást - Boldizs Kálmánnéval, Székesfehérvár alpolgármesterével közösen - útjára indítva Herczog Edit kifejtette, hogy miközben a honfoglalás után az új magyar állam, a világi közigazgatás a római egyház rendkívül szigorú intézmény- és szabályrendszeréhez igazodott, arra támaszkodva tudott felemelkedni és megerősödni, az ország 2004-ben egy másik, hasonlóan komoly és összetett intézményrendszerbe lépett be, az Európai Unióba.
"Az uniónak meglesz-e a szükséges ereje, hogy a tagjait az akkori Rómához hasonló hatékonysággal összefogja, és a tagállamoknak meglesz-e a fegyelmük és rátermettségük, hogy az unióra támaszkodva tovább emelkedjenek és erősödjenek?" - tette fel Herczog Edit a kérdést, amelyre mindjárt válaszolt is, igennel.
Utóbbi megnyitón külön műsorral lépett fel a székesfehérvári Alba Regia táncegyüttes junior csoportja Hahn-Kakas István vezetésével.
MTI - fidesz.hu