fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Tragikus tévedés okozta a három tűzoltó halálát
2006. szeptember 13., 18:59
Egy tragikus tévedés, a behurkolódott tűzoltó tömlő által okozott tájékozódásvesztés okozta a három tűzoltó halálát az öt héttel ezelőtti műegyetemi tűz során - mondta Erdős Antal fővárosi tűzoltóparancsnok-helyettes a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem K épületében tartott sajtótájékoztatón.

A műegyetem lőterén négy fiatal augusztus 8-án este felügyelet mellett lőgyakorlatot tartott, és észrevették, hogy a golyófogó fal mögül füst szivárog, de a tüzet három poroltókészülékkel sem tudták eloltani - mondta az ezredes. A 21 óra 13 perckor érkezett riasztást követően két vízsugárral vonultak a tűzoltók a helyszínre, a lőtéren gyakorlatozók a csigalépcsőn megközelíthető és labirintusszerű helyiségben lévő lőtérhez vezették a tűzoltókat.

Az első kiérkező csapat azonnali erősítést kért, miután észrevették, hogy a lőtér zárt ajtaja mögött már átláthatatlanná vált a füst. A lövészet vezető jelezte a tűzoltóknak, hogy fegyverek és lőszerek vannak a lőtéren, akik miután tájékozódtak, hogy már senki sincs a lőtéren, felvitték a férfit.

A lőpad előtt már nullára csökkent a látótávolság, az átláthatatlan füst és hőség miatt a parancsnok légzőbázist és ventillátorokat rendelt a helyszínre. Sem felderítéssel, sem pedig hőkamerával nem tudták a tűz fészkét megtalálni, ezért a tűzoltók bementek a lőtérre, a tömlőt egy 20 méteres egységgel bővítették, ami szerencsétlen módon, a nyolcszor huszonhárom méteres helyiségben hurokba tekeredett - mondta a parancsnok-helyettes.

Hozzátette: a tűzoltók folyamatosan ellenőrizték a légzőkészülékük állapotát, és két tűzoltó jelezte, hogy fogytán a levegőjük, majd készülékük is sípolni kezdett. Kollégái 22 óra 02 perckor és négy perccel később kimenekítették két kollégájukat, de három másik lent maradt, mert a 10 méteres sugarú körön belül, négykézláb nem találták a kivezető utat.

Megjegyezte, hogy a helyiségből való kijövetelhez kétszer annyi levegőre lett volna szükség, és a pánikreakció miatt a levegővétel is sokkal intenzívebb. Az ezredes ezzel cáfolt minden olyan találgatást, hogy a tűzoltók nem várták meg a cserekészüléket, és úgy mentek volna vissza a kárhelyre.

A három tűzoltót csak sokkal később, a lőtér közepén találták meg az átláthatatlan füstben kollégái. Halálukat füstmérgezés következtében fellépő keringési elégtelenség okozta.

Az MTI kérdésére válaszolva a vizsgálóbizottság vezetője elmondta, hogy a szabályzat mentőkötél alkalmazását nem írja elő, és akkor éjszaka azt használni sem tudták volna. A vizsgálat azt is megállapította, hogy a Műegyetem sokféle tűzvédelmi osztályba sorolt belső létesítményeire a tűzoltási tervek megvoltak, azonban a lőtér nem tartozott a fokozottan tűzveszélyes vagy a tűzveszélyes kategóriába, ezért erre nem is készült tűzoltási terv.

Az elmúlt öt évben mintegy húsz ellenőrzést tartottak az egyetem területén, de kirívó hiányosságokat nem találtak, a lőtéren alapvetően minden megfelelően, a szükséges engedélyek birtokában működött. Hiányosságokat csak abban találtak, hogy a lőtér megközelítését néhány, selejtezésre váró bútor akadályozta, így a menekülési útvonalak "akadályoztatva voltak".

Azt, hogy mi okozta a mínusz második szinten lévő lőtértüzet a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem K épületének lőterén, csak a szeptember 20-ra elkészülő tűzvizsgálati eredmény mutathatja ki.

A Budapesti Rendőr-főkapitányság államigazgatási eljárás keretében vizsgálja a három tűzoltó halálának körülményeit.


MTI - fidesz. hu