Az Economist-csoporthoz kötődő, az uniós intézményektől független újság emlékeztet arra, hogy Bulgária és Románia immár szinte bizonyos januári csatlakozásával együtt a két országból egy-egy bizottsági tag érkezik majd az EU "kormányába". Ez pedig alkalom lesz az Európai Parlamentnek arra, hogy ismét egyfajta bizalmi szavazást tartson a bizottságról - a kibővített csoportot ugyanis jóvá kell hagyni, mégpedig az érvényben lévő szabályok alapján testületileg, nemcsak a két új biztost. Márpedig a parlament szeretne változásokat látni a bizottság munkájában a 2004 végén kezdődött mandátum feléhez közeledve.
A European Voice vezércikke szerint José Manuel Durao Barroso bizottsági elnöknek mindenekelőtt két poszton, a versenyképességért is felelős alelnök és a kommunikációt portfóliójában tudó alelnök esetében kell változtatáson gondolkodnia, miután ezen feladatköröket alapvetően már most ő maga tartja kézben. Az állítólag az uniós külügyi főképviselői posztra (Javier Solana jelenlegi beosztására) is kacsintgató Günter Verheugen a gazdasági csúcsportfólió helyett a külügyit kapná meg a lap találgatása szerint, míg az utóbbi jelenlegi tulajdonosa, Benita Ferrero-Waldner egy új tisztségbe, a bevándorlásügyi tárca élére kerülne át. Verheugen gazdasági illetékességeinek nagy részét a jelenleg oktatási és kulturális ügyekért felelős szlovák biztos, Ján Figel vehetné át, míg az ő szakterületei a ma elvben a kommunikációért felelő Margot Wallströmhöz kerülnének.
A bizottság kiemeltként kezelt két feladatköre, a versenyképesség és a kommunikáció ezentúl Barroso kezében összpontosulna hivatalosan is.
Ami a két új biztost illeti, nekik aligha juthatnak igazán fajsúlyos beosztások a lap szerint: egyikük Wallström jelenlegi tárcájának másik felét, az uniós intézmények közötti együttműködést kaphatná, míg másikuk Markosz Kiprianu egészségügyi és fogyasztóvédelmi felelős egyik feladatkörét vehetné át.
MTI - fidesz.hu