"Az ENSZ Titkárság Levéltárában évtizedeken át szigorúan őrzött iratok a korábbiaknál jóval mélyebben mutatják be a világméretű segélyakció szervezésének nehézségeit és a világszervezet vezetésének bonyolult helyzetét a Nyugat és a Kelet hidegháborús szembenállásának időszakában" - olvasható a távirati irodához eljuttatott közleményben.
240 oldalas könyvben neves történészek tárják fel a korabeli viszonyok hátterét, kutatásaik és személyes élmények alapján.
A könyv egyebek mellett olyan kérdésekre adhat választ, hogy miért nem jöttek ENSZ-katonák 1956-ban Magyarországra, illetve arra, hogy Szuez, vagy a magyar helyzet volt-e fontosabb a nagyhatalmaknak ötven évvel ezelőtt.
A világszervezet két hónappal ezelőtt már nyilvánosságra hozott korábban nem ismert anyagokat a magyar forradalomról. Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának regionális képviselete július végén eddig soha be nem mutatott, 56-os menekültekről készült fényképeket tett közzé, amelyek a világszervezet genfi archívumából kerültek elő.
A képek 1956-62 között készültek Ausztriában, a fotók nyugati államba érkezett a magyar menekültek mindennapjait mutatják be.
Az 1951-ben létrehozott ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának első feladata az 1956-os forradalom utáni menekültáradat kezelése volt. A szervezet adatai szerint közel kétszázezer magyar hagyta el néhány hét alatt az országot, közülük 180 ezer Ausztriába, körülbelül 20 ezer pedig Jugoszláviába menekült. Az 1956-57-es akcióban a menekültügyi szervezet a világ harmincöt országában segített új otthont találni a hazájukat elhagyóknak, de abban is közreműködtek, hogy aki akart, az visszaköltözhessen Magyarországra.
MTI - fidesz.hu