A polgármester asszony köszöntő beszédében méltatta Pálfi István munkásságát, aki megkülönböztetett figyelmet szentelt a kis határszéli településnek, s anyagilag is támogatta a Várkastély cserére megérett kerítését. A szépszámú közönség megtudhatta, hogy a kerítés felújítására kétszer pályáztak sikertelenül, míg tavaly a Közkincs Program keretében nyertek. Húszmillió Ft állami támogatásból és kétmillió Ft önkormányzati pénzből készült el a település büszkeségének számító Várkastély kerítése, melyet Kovács Imre református lelkész áldott meg.
Kósa Lajos avató beszéde elején elmondta: méltatlanul kevés szó esik a Bocskai emlékév kapcsán a fejedelemről. Pedig Bocskai István sok mindenre tanít, de a legfontosabb, hogy soha sem szabad feladni függetlenségünket, még akkor sem, ha a fennálló hatalom sarcolni akarja a választókat. Bocskai nagyságát jelzi, hogy külföldön - a svájci Bernben - egyedüli magyar politikusként neki van szobra a reformáció emlékparkjában. Ez a tény azt üzeni számunkra, hogy a svájciak példaképnek tekintik sikeres életműve alapján Bocskait.
"Nem szabad birka módjára elviselni, amit nagyjaink akarnak - erre is tanít Bocskai bennünket" - mondta Kósa Lajos. Hozzátette még, hogy megszívlelendő öröksége Bocskainak: elismertette magát a törökkel és a Habsburgokkal is. Hosszú évszázadokra megalapozta népünk szabadságát - valószínű, ennek tudatában halt meg - fogalmazott Kósa. Fel kell emelni tekintetünket, egyenes gerinccel, s igenis küzdeni kell saját boldogulásunkért, jövőnkért - intette a jelenlévőket. "Nem törvényszerű, hogy belenyugodjunk sorsunkba" - figyelmeztetett.
Elismerően szólt Kósa Lajos a nagykerekiek Bocskai-kastélyának új, ízléses kerítéséről, amely a négyszáz éves évfordulóra készült el, s bárhol megállná a helyét.
Nyírő Gizella - fidesz.hu