fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
A kalandornak mennie kell
2006. szeptember 21., 10:56
Megpróbálják kilökni a Fideszt a szalonképes politikai térből, úgy állítva be minket, mintha mi hataloméhesek, veszélyesek és radikálisok lennénk. Ez a fajta hazug, kirekesztő politika, amikor ellenfélből ellenséget faragnak, ellentétes a demokrácia szellemével. Most az a kérdés: ebben az országban mindent meg lehet tenni? - kérdezte a Demokratától Pokorni Zoltán, a Fidesz alelnöke, a Hegyvidék polgármesterjelöltje.

- Mi a véleménye a nyilvánosságra került Gyurcsány-monológról, amelyben a szocialista komiányfő beismeri, két évig hazudtak és négy évig nem csináltak semmit?

- Döbbenettel hallgattam a felvételt, amely mind tartalmában, mind stílusában egészen elképesztő. Botrányos az az alpári, útszéli szóhasználat, ahogy Gyurcsány Ferenc a saját pártjának képviselőivel, politikustársaival beszél. Ami a tartalmát illeti, arra pedig azt tudom mondani, hogy a legcinikusabb mondatok, amelyek valaha egy magyar politikus szájából elhangoztak. Egyértelmű, hogy ezek után Gyurcsány Ferencnek nincs más választása, távoznia kell. Távoznia kell, mert erkölcsi és politikai értelemben is alkalmatlanná vált a kormányzásra. Azt is látnunk kell a nyilatkozatokat hallva, hogy már csak pár nap, és úgy tűnik majd fel a kormányfő, mint egy hős, egy igaz ember, a megtért fiú, aki kimondja azt amit mindenki gondolt a politikusok lopnak, csalnak és hazudnak. Gyurcsány fehérre mosdatása nagy erővel zajlik, és ezért kell világosan leszögeznünk, hogy az, ami történt, nem egy vétkes ember tiszteletre méltó, őszinte bűnbánata. Ez kínos lebukás. Egy politikai szélhámossal van dolgunk.

- Egyes feltevések szerint a felvételt maga Gyurcsány Ferenc szivárogtathatta ki.

- Ezt talán soha nem fogjuk megtudni. Gyurcsány Ferenc egy nagystílű politikai kalandor, aki sok mindenre képes hatalmának megtartása érdekében. Egy biztos: kiszámíthatatlan, milyen következményei lehetnek a felvétel nyilvánosságra kerülésének, mennyire sikerül tisztára mosni magukat. Miután már mindenki tudta, mi hangzott el az ominózus ülésen - a kormányfő világosan azt mondta, másfél-két évig hazudtak -‚ este már nekiállt magyarázkodni arról, hogy nem másfél-két évről van szó, hanem tizenhatról, és nem magukról beszélt, hanem az egész politikai elitről. Vérlázító ez a magatartás, de akármilyen elképesztően is hangzik, sajnos nem szabad lebecsülni a hatékonyságát.

- Elképzelhető, hogy Gyurcsánnyal - csak úgy mint két éve Medgyessyvel - egyedül vitetik el a balhét?

- Gyurcsány Ferenc személyiségét ismerve ez kevésbé valószínű, de kizárni természetesen ezt a lehetőséget sem tudjuk. Tisztázni kell azt is, hogy bár ezen az ülésen, ahol a kormányfő beszélt, a szocialista frakció 190 tagja ott volt, de egyiküknek sem jutott eszébe az elmúlt hónapokban, hogy kiálljon a nyilvánosság elé az igazsággal. Nagy a felelőssége az SZDSZ-frakciónak is, hiszen nekik is van lehetőségük arra, hogy lépéseket tegyenek a kormány lemondásáért. És van persze felelőssége ebben a helyzetben a köztársasági elnök úrnak is, hiszen az alkotmány szerint ő őrködik az ország demokratikus működése fölött. Úgy gondolom, hogy most, amikor világossá vált, hogy hazugságon érték a kormányt, nem csupán morális hanem alkotmányos válság is ki alakulhat. Éppen ezért egyetértek azokkal, akik szerint a köztársasági elnöknek is lenne feladata ebben a helyzetben.

- A Fidesz mit tud tenni?

- Jól meg kell válogatni a rendelkezésre álló eszközöket A miniszterelnököt lemondásra szólítottuk fel, és már hétfőn Sólyom Lászlóhoz fordultunk. A köztársasági elnök még aznap kiadott egy nyilatkozatot. Precíz és pontos szavakkal írta le a helyzetet. "Alapvető erkölcsi normák betartása is szükséges. (...) A tegnapi hír morális válságot okozott Magyarországon. A miniszterelnök reakciói ezt a válságot fokozták, mert személyes felelősségét összemosta az utóbbi 16 év politikájának értékelésével. Semmilyen cél nem igazolhatja, hogy bárki a demokráciába vetett bizalmat kockáztassa, még kevésbé, hogy ezt tudatosan, sőt büszkén tegye. Ennek nyilvános elismerését várom a kormányfőtől." Példátlan a helyzet és a köztársasági elnök szavai is példátlanul világosak és érthetőek. Többen úgy vélik azonban, hogy itt egy világosan olvasható forgatókönyv látszik kirajzolódni. Először Gyurcsány Ferenc kampánykörútján, mint egy kutyákat hergelő, a kerítés előtt fel-alá sétáló postás, igyekezett szándékosan minél jobban felkavarni az indulatokat. Aztán múlt héten jött a névtelen levélben elküldött CD, amin egy férfi gyújtogatással és egyéb súlyos következményekkel fenyegetőzött ha a kormány nem mond le. Most pedig itt van ez a nyilvánosságra került beismerés... Nem szabad elfelejtenünk azonban, hogy az indulatok feszítése hosszú távon többet árthat a jobboldalnak, mint a kormánynak. Mindent megteszünk azért, hogy Gyurcsány Ferenc és a kormány távozzon, ám felelős, demokratikus ellenzéki erőként kizárólag az alkotmány által biztosított eszközökkel élhetünk. Van ilyen jó néhány, igyekszünk mindegyiket kihasználni.

- Mint említette, ahogy eddig is, úgy nyilván a későbbiekben is, minden szélsőségesebb hanggal - így például CD-n érkezett fenyegetéssel - megpróbálják összemosni a Fideszt. Kell-e tennie önöknek ez ellen?

- Feltétlenül, hiszen ez veszélyes dolog. A kormányoldal, felhasználva médiafölényét, hazugságokkal igyekszik elterelni a figyelmet a valós problémákról. Megpróbálják kilökni a Fideszt a szalonképes politikai térből, úgy állítva be minket, mintha mi hataloméhesek, veszélyesek és radikálisok lennénk. Ez a fajta hazug, kirekesztő politika, amikor ellenfélből ellenséget faragnak, ellentétes a demokrácia szellemével. Most az a kérdés: ebben az országban mindent meglehet tenni? Október elsején, az önkormányzati választáson többek között arról is véleményt alkotunk tehát, hogy belenyugszunk abba, minden erkölcstelenséget meg lehet tenni velünk, vagy pedig nyíltan kimondjuk, ebből elég!

- A balliberális média mindent megtesz hogy sikerüljön elterelni a figyelmet az ország válságáról.

- Valóban, a kormánypárti sajtó segít a Fidesz és elnöke démonizálásában. Nincs is más választásuk a szocialistáknak, hiszen a gazdaság, az ország helyzete válságos, népszerűségük pedig meredeken zuhan. Nem is csodálkozom ezen, de még mindig fel tud háborítani, milyen magától értetődő természetességgel nyúlnak ilyen eszközökhöz. Mondom még egyszer, ez veszélyes játék, többször bevált már. Nekünk azonban ezt nem szabad elfogadnunk, és nem lehet ehhez asszisztálnunk. Ezért álltam fel és jöttem ki például az ATV stúdiójából a múlt héten egy politikai vitaműsor során.

- Ahol az ATV műsorvezetője, Kálmán Olga arra próbálta rávenni, hogy Hiller István kérésének eleget téve - a rejtélyes fenyegető üzenet fényében - foglaljon állást Orbán Viktor kijelentéseivel kapcsolatban.


- Szívesen vitatkozom bárkivel pártállástól és ideológiai meggyőződéstól függelenül, néha már szellemi kihívást is látok ebben - de csak akkor, ha valós kérdésekről, problémákról vagy ügyekről van szó, és észérvek vannak, nem pedig csupán alpári blöffök. Olyan médiakörnyezetben élünk, ahol a véleményformáló médiumok mintha tudatosan próbálnának építeni egy virtuális teret. Mintha csak az létezne és csak úgy, amit ők alkotnak meg. Keserűen, de tudomásul veszem, hogy bizonyos mértékben nekünk itt a jobboldalon is idomulnunk kell ehhez a világhoz, ha meg akarunk maradni a politikai életben. Ám én nem akarok részt venni ebben. Sok sikert kívánok azon politikustársaimnak, akik ilyen körülmények között próbálják meg sikerre vezetni a polgári oldalt. Ez nehéz, becsülendő vállalás a részükről. De én megpróbálok kiutat keresni ebből. Ha úgy tetszik, az a mottóm, hogy vissza a valósághoz! Ahol a szavaknak súlya van, nem csak hangulati értéke. Olyan feladatot kerestem, ami kézzelfogható közelségben van az emberekhez, s nem csak egy kreált virtuális játszma része.

- Ezért indul a Hegyvidék polgármesteri posztért?

- Pontosan. Az önkormányzati munkában nem lehet csak nyilatkozgatni, szépeket mondani: egy városban, faluban, kerületben a választók pontosan láthatják, ki mit teljesítés mit nem a vállalásai közül. Bizonyos szempontból Mitnyan György barátom kész helyzet elé állított mindannyiunkat, amikor bejelentette, hogy nem indul újra a polgármesteri székét, de örülök neki, hogy ezzel megmérethetem magam, és ha a választóktól megkapom a bizalmat, ebben a "valóságos térben" folytathatom a munkámat.

- Nincs rossz helyzetben, hiszen a választás megnyerése esetén egy sikeres fideszes polgármester után vehetné át a XII. kerület irányítását. Milyen programmmal készül?

- Megújuló hagyományok - ezt a szókapcsolatot választottuk a kampány szlogenjéül. Ez a jelmondat igaz a kerületre, hiszen nagy hagyományai vannak a Hegyvidéknek, de szüksége van a folyamatos megújulásra is. És igaz ez a kerület politikai életére is: immár 12 éve fideszes többségű önkormányzat van itt a XII. kerületben, s ennek a helyi politikai elitnek a megújítása szintén időszerűvé vált. Programomnak fontos része a közterek rendbetétele, arra fogunk törekedni, hogy útjaink minősége ne romoljon tovább. Jelentősen bővíteni fogjuk a 72 órás kátyúzási övezetet, ezen belül háromnapos határidővel kijavíttatjuk az úthibákat. Olyan szabályozást kívánunk alkotni, hogy aki felbont egy utat, annak szegélytől szegélyig újra kelljen aszfaltoznia. Az elmúlt ciklus nagy eredménye, hogy átadta a kerület a saját pénzéből felújított János-hegyi Erzsébet kilátót. Ilyen teljes felújításra készülünk a Városmajor és a Gesztenyéskert, a két kerületi közpark esetében is. Szeretnénk, ha a kilátóhoz hasonlóan a fővárostól a Hegyvidék tulajdonába kerülne ez a két terület, és olyan parkokat tudnánk megnyitni a budapesti emberek számára, ahová szívesen mennek, mert rendben tartottak, szépek és biztonságosak. Szeretnénk folytatni iskolafelújítási programunkat, és rendbe akarjuk tenni az orvosi rendelők helyiségeit is.

- Mi a tétje az önkormányzati választásoknak?

- Gyurcsány Ferenc és társai próbálják elbagatellizálni a választásokat, mintha egyáltalán nem számítana, hogy ki felel a környezetünk ügyeiért. Ezzel szemben úgy gondolom, hogy nehéz gazdasági helyzetben, amikor rosszul megy az országnak, még lényegesebb, hogy minden fillért jó, hasznos célokra költsenek, és ne felelőtlenül elherdálják. Emellett van természetesen nagypolitikai tétje is: ez az első alkalom, hogy egy demokratikus választáson elmondhatjuk a véleményünket a Gyurcsány-kormány arcpirító hazugságairól és a megszorításokról. Nagyon fontos tehát, hogy mindenki, aki becsapva érzi magát, aki nem hisz a gyurcsányi hazudozásnak és magyarázkodásnak, eljöjjön október elsején, és a véleményét szavazatával is juttassa kifejezésre.

Bándy Péter - Magyar Demokrata