fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Merényletveszély miatt nem lesz 23-án nagygyűlés
2006. szeptember 21., 13:41
A Fidesz a békés, jószándékú polgárok érdekében, a kialakult helyzetre tekintettel úgy döntött, hogy a szeptember 23-ára tervezett rendezvényt most szombaton nem tartja meg, hanem az önkormányzati választások utánra halasztja - mondta el Kövér László csütörtökön.

Mint Kövér László fogalmazott: e döntés oka a kormány egyes tagjainak megnyilatkozásaiból és a helyzet tényeiből kiolvasható; az állam, a kormány nem tudja, nem akarja az állampolgárok alkotmányban rögzített szabadságjogát, a gyülekezéshez való jog békés gyakorlásának feltételeit biztosítani.

Azért halasztja el a Fidesz a rendezvényt, mert most, ebben a pillanatban az önkormányzati választás nyugodt, békés és tiszta lebonyolítása pillanatnyilag a legfontosabb garanciája a demokrácia működőképessége helyreállításának - mondta el a politikus.

A Magyar Alkotmány 62. szakaszának első bekezdését idézve: "A Magyar Köztársaság elismeri a békés gyülekezés jogát és biztosítja annak szabad gyakorlását", illetve A gyülekezési jogról szóló 1989. évi harmadik törvény első szakaszát idézve: "A gyülekezési jog mindenkit megillető, alapvető szabadságjog, amelyet a Magyar Köztársaság elismer, és biztosítja annak zavartalan gyakorlását" leszögezte: a Magyar Köztársaság alkotmányos, törvényes rendje ezen alkotmányból fakadó szabadságjogok biztosítására, e biztosítékok szabályozására épül.

Elmondta, hogy tegnap Petrétei József és Szilvásy György, valamint Galambos Lajos, a Nemzetbiztonsági Hivatal főigazgatója arról tájékoztatta Simicskó Istvánt, a Nemzetbiztonsági Bizottság, és Lázár Jánost, a Rendészeti Bizottság elnökét, hogy "a szombatra tervezett békés, alkotmányos keretek között folyó demonstrációt provokációk zavarhatják meg, egész pontosan konkrét információjuk van készülő robbantásos merényletekről". Hozzátette: Ehhez hasonló tartalmú tájékoztatást Petrétei miniszter úr Orbán Viktor elnök úrnak írásban is elküldött.

"Amennyiben az elmúlt napokban tapasztalható extrém, garázda jellegű cselekmények az eddigieknél jóval nagyobb létszámú tömegrendezvényekhez kapcsolódnak, úgy a helyzet adott esetben csak nagyon nehezen kezelhető, sőt adott esetben rendőrségi eszközökkel kezelhetetlenné is válhat" - idézett Petrétei József rendészeti miniszter erre vonatkozó leveléből. Mint mondta, a levélben az is benne van, hogy a békés demonstrációkat eddig is megzavaró, állítólag a szombati rendezvényt is megzavarni készülő csoportok korábban is az illetékes rendvédelmi, nyomozati, illetve nemzetbiztonsági szervek látókörében levő csoportok, olyan személyek , akik e levél szerint jól ismert, korábban köztörvényes bűncselekmények miatt bűntett, bűncselekményeket elkövető, radikális jobboldali nézeteket valló személyek.

Hangsúlyozta, hogy az a néhány száz ember, akik különböző rendű és rangú szélsőséges csoportok tagjai, ezek a szervezetek, személyek régtől fogva ismertek, beazonosítottak, és a különböző államhatalmi szervek látókörében mozognak. Hozzátette: "a magyar állam, annak felelősnek mondott vezetői eddig mégsem tudták garantálni az állampolgárok békés gyülekezési jogát, és kerek-perec felmondták a Fidesszel való együttműködést a tekintetben, hogy szeptember 23-án e gyülekezési jog szabad gyakorlását a Fidesz által a gyűlésre meghívott emberek számára biztosítsák".

Rámutatott, hogy 2002 óta a Fidesz jónéhány olyan tömegdemonstrációk tartott, amelyen többszázezres nagyságrendű tömeg vett részt, és amelyeken egyetlen rendzavaró sem volt jelen. "Mindössze néhány száz embert (...) nem képes a rendőrség napok óta féken tartani, nem képes a zavargásokat megfékezni. Ezzel nemcsak Magyarország nemzetközi tekintélyét ássa alá, hanem az állampolgároknak a jogállam működőképességébe vetett hitét is veszélyezteti" - fogalmazott.

Hozzátette, hogy a jogállam működésébe vetett hitet alááshatják a közelmúltbeli kormányzati nyilatkozatok. Emlékeztetett Petrétei azon nyilatkozatára, amelyben felvetette annak az elvi lehetőségét, hogy kijárási tilalmat rendel el a kormány, majd Kuncze nyilatkozatát idézte fel, aki az önkormányzati választásokat elhalasztásának elvi lehetőségét vetette fel. "Mivel ettől valóban van tartanivalója a kormányzatnak, a Fidesz úgy gondolja, hogy ennek a választásnak a szabad, békés és tisztességes lebonyolítása mindent fölülmúló érdek" - fűzte hozzá.

Leszögezte: A Fidesz kész volt arra, hogy egyeztessen a rendezvény törvényes keretek közötti lebonyolításáról, kész volt mindent megtenni, ami a szervezőkre hárul. Elmondta: több száz fős önkéntes szervezőgárdát toboroztak, illetve biztonsági szolgálat garantálta volna a békés lebonyolítást. "A rendőrségnek mindössze annyit kellett volna tennie, hogy távol tartsa a rendzavaró, garázda elemeket". Hozzátette: ha azonban ez megoldhatatlan feladat számukra, akkor Magyarország jogbiztonsága, és annak működőképessége valóban komoly veszélyben van. Megjegyezte: a Fidesz arra gyanakszik, hogy nem csupán arról van szó, hogy nem képesek a magyar államhatalmi szervek erre. Mint mondta, a szervezés ügyében folytatott levelezés során kapott válaszlevelek arrogáns, pökhendi, utasítgató stílusa azt feltételezi, hogy ez a szándék a politikai vezetésből a legteljesebb mértékben hiányzik. Elmondta, hogy Benkovics Zoltán, a Fővárosi Polgárvédelmi Igazgatóság vezetője, noha korábban jelezte részvételi, egyeztetési szándékát a mai elnökségi ülésen, azt az egyeztetés előtt 10 perccel mondta le.

Kövér László újságírói kérdésre Gergényi Péter rendőrfőkapitány az egyeztetésről való távolmaradásáról kifejtette: "Petrétei úr levelében benne is van, hogy nem vehetnek részt a rendőrök ezen az egyeztetésen, mert ő ezt a törvényekkel ellentétesnek gondolja, ami mondjuk abszurdum. Eddig ezek nem voltak törvényellenes próbálkozások, de nyilvánvalóan itt most sok mindent át kell értelmeznünk, hogy mit jelent a törvény és mit nem, és kire érvényes és kire nem". Megjegyezte: "az a szabotáló magatartás, amit itt, ezen rendezvény előkészítése kapcsán nyilvánvaló nyomásra egyébként az államvédelmi, rendvédelmi szervek, illetve a rendezvény biztosításában közreműködni hivatott szervek itt produkáltak, (...) arra utal, hogy az állam nem kíván közreműködni".

"Ma Magyarországon a jogállam, a demokrácia működőképessége komoly válságba jutott Gyurcsány Ferenc lelpleződött hazudozásaival, és az erre adott cinikus, pökhendi, választókat megvető reakciókkal. Úgy tűnik, hogy ennek a válságnak még nincs vége, a rendőrséget politikai parancsokkal mozgatják, az államhatalmi szervek nem tudják, nem akarják, vagy nem képesek a törvényekben számukra előírt feladatokat ellátni annak érdekében, hogy a magyar állampolgárok az alkotmányban biztosított alapvető szabadságjogaikat gyakorolhassák" - szögezte le. Az önkormányzati választás fontosságát hangsúlyozva kiemelte: október elsején arról is véleményt mondhatnak Magyarország polgárai, akarják-e, hogy ezen az úton még mélyebbre jussunk.

fidesz.hu

Kapcsolódó anyagok:
Cikk: Rendőri biztosítás csak a szocialistáknak jár?
Cikk: Orbán: A rendőrség szóba se állt velünk