fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
"Eltűnt" és megkerült a kormányról szóló kritikus uniós közlemény
2006. szeptember 22., 08:26
Súlyos zavarhoz vezetett az Európai Parlament (EP) delegációjának magyarországi látogatása. A szociáldemokrata küldöttek egyike igen kritikusan beszélt a magyar kormányról, ám e kritikának hamarosan nyoma veszett. Nem teljesen nyomtalanul: lapunk birtokába került az eredeti, német nyelvű közlemény.

Constanze Angela Krehl, a német Szociáldemokrata Párt (SPD) EP-képviselője Magyarországra utazik, hogy egy uniós bizottság szocialista csoportjának élén a helyszínen szerezzen személyes tapasztalatokat a katasztrofális gazdasági helyzetről és a politikai felfordulásról - szól az EP szocialista képviselőcsoportjának szerdai közleménye. A dokumentum idézi a képviselőnőt, aki szerint az EU több milliárd euróval segítette az országot azért, hogy a magyar kormány előmozdítsa az ország felemelkedését, mindebből azonban csak a választók becsapása és gazdasági zűrzavar kerekedett ki. A 2007 és 2013 közötti regionális fejlesztési pénzekért felelő Krehl közleményében még az szerepel, hogy az EP-től nem tagadható meg a jog, hogy Magyarország körmére nézzen.

A vizsgálódás igencsak rövidre sikerülhetett, hiszen a tegnapi, Bajnai Gordon, a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség vezetőjének társaságában tartott budapesti sajtótájékoztatón Krehl asszony már határozottan tagadta a fenti kijelentéseket. Közölte: a négynapos látogatás célja nem az ellenőrzés, hanem egyeztetés arról, hogy a jövőben Magyarország hogyan tudná a leghatékonyabban felhasználni az EU-s pénzeket. Lapunk kérdésére a "félreértések" okát egy jóvá nem hagyott SPD-közleményben, valamint szavai félremagyarázásában jelölte meg, és belpolitikai kérdésnek nevezte az utóbbi napok eseményeit.

Tudakozódásunkra az SPD-nél közölték: nem ők kezelik Krehl asszony közleményeit, hanem az EP szocialista képviselőcsoportja. A frakció sajtósa tagadta egy ilyen közlemény létezését, és azt a képviselőcsoport honlapján sem leltük fel. Az eredeti közlemény azonban lapunk birtokába jutott, és Krehl asszony bírálatát idézte tegnap a Deutschlandfunk német rádióállomás is.

Lapunk birtokába jutott Becsey Zsolt európai parlamenti néppárti képviselő "elsőbbséget élvező írásbeli választ igénylő kérdése", amelyet Joaquín Almunia gazdasági és monetáris ügyekért felelős biztoshoz intézett. A fideszes képviselő ismerteti, hogy a szeptember 17-én kitört magyar belpolitikai botrány során nyilvánosságra került Veres János pénzügyminiszter kijelentése, amely szerint: "Feri telefonjával el lehetett azt intézni, hogy Almunia és munkatársai - annak ellenére, amit egyébként nagyon sokszor kellemetlenül hallottunk és mondtak - megadták azt az esélyt, hogy szeptember 1-jéig lehet kiegészíteni a konvergenciaprogramot".

Becsey felteszi az egyébként szocialista Almuniának a kérdést: összeegyeztethetőnek tartja-e megbízatásával, hogy a tavaszi parlamenti választásokra tekintettel "meghajolt egy tagállam kormányának a politikai nyomása előtt, amennyiben a maga és munkatársa által ismételten, de nem nyilvánosan kifejtett negatív szakmai vélemény ellenére 8 hónapos haladékot adott a Gyurcsány-kormánynak" a konvergenciaprogram aktualizálására, és hogy "eltérve az ilyen eljárásnál szokásos négy hónaptól, politikai szívességet tett e kormánynak a közösség gazdasági érdekeinek rovására". Normál ügymenet esetén Almunia válaszának mintegy két héten belül kell megérkeznie.

Brüsszeli megfigyelők már nemegyszer hangoztatták "folyosói" beszélgetéseken, hogy Almunia pénzügyi biztos feltűnően kedvez a Gyurcsány-kormánynak. Sőt: tegnapelőtt a Financial Timesban George Parker - aki Gyurcsány Ferencet interjúvolta meg, amikor Gyurcsány a konvergenciaprogram elfogadása érdekében lobbizott - lapja hasábjain leírta azt, hogy Almunia nem hivatalosan nagyon reménykedik Gyurcsány Ferenc politikai túlélésében.

Összhangban az Európai Bizottság véleményével, Magyarország belső ügyének tekintem a Gyurcsány Ferenc szavai okozta problémákat - jelentette ki lapunk kérdésére Lyonban José Manuel Barroso. Emlékezetes, több európai politikus - nem csak a jobboldalról - lemondásra szólította a miniszterelnököt. Az Európai Bizottság elnökének diplomatikus szavai azt sugallják: nem védik meg Gyurcsány Ferencet.

Magyar Nemzet - fidesz.hu