A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) autonómia-programjáról, a különböző autonómiaformák székelyföldi kialakításának lehetőségeiről, a székelyföldi önkormányzatok együttműködéséről, valamint egy közös gazdasági-fejlesztési stratégia kialakításáról tanácskoztak Csíkszeredában a Székelyföldi Polgármesterek Találkozójának résztvevői. Az eseményen az RMDSZ közel háromszáz helyi és megyei önkormányzati képviselője, számos vezető tisztségviselője vitatta meg a három székely megye, Hargita, Kovászna és Maros megye magyar önkormányzatai közötti együttműködés kérdéseit.
"A romániai magyarság identitásának megőrzéséhez elengedhetetlenül szükségesnek tartjuk a decentralizáció és a szubszidiaritás elvének minél szélesebb körű alkalmazását, beleértve a különböző autonómia-formák kiépítését" - olvasható a találkozó végén elfogadott nyilatkozatban. Elfogadói a fenti cél érdekében elhatározták: létrehozzák az általuk képviselt önkormányzatok társulását Szövetség a Székelyföldért néven, ugyanakkor szorgalmazzák a székelyföldi gazdasági fejlesztési régió létrehozását.
Leszögezik, hogy támogatják a román kormány által a román parlament elé terjesztett kisebbségi törvény tervezetének elfogadását, mert az "lehetővé teszi a kulturális autonómia elvének érvényesítését". Szükségesnek tartják továbbá a különböző területi autonómiák működéséhez szükséges törvényes keretek elfogadását, ezen belül a székelyföldi területi autonómia kialakítását.
A gazdasági szempontból peremvidéknek számító térség fejlesztésének lehetőségeiről szólva Markó Béla, az RMDSZ elnöke - a román kormány miniszterelnök-helyettese - elmondta: sikerült ugyan kormányzati pénzeket hozni a régióba, de Erdély - ezen belül a Székelyföld - még mindig elhanyagolt térsége Romániának. A különböző autonómia-formák kialakításáról szólva leszögezte: nem elég kiáltványokat megfogalmazni, kinyilatkoztatni, az autonómiát nem elég pusztán kikiáltani, hanem dolgozni kell érte. A területi autonómia ismérveiként a költségvetési kérdésekben való döntés jogát és a nyelvhasználati jogok garantálását jelölte meg. A cél érdekében a különböző politikai csoportosulások, önkormányzatok összefogását tartotta szükségesnek, akárcsak azt, hogy szervezzék át a jelenlegi gazdasági fejlesztési régiókat.
Bunta Levente, a Hargita megyei önkormányzat elnöke emlékeztetett, hogy Hargita megyében például 9 százalékos a munkanélküliségi ráta, és az egy főre eső GDP tekintetében a 31. helyen áll az ország 40 megyéje között.
Borbély László, a román kormány területfejlesztési ügyekben illetékes megbízott minisztere a települési önkormányzatoknak kínált fejlesztési lehetőségekről beszélt, kitérve a különböző infrastruktúra-fejlesztési programokra. Figyelmeztetett arra, hogy alaposan fel kell készülni a csatlakozás után hozzáférhető fejlesztési források lehívására, elköltésére.
Nagy Zsolt informatikai miniszter a korszerű, versenyképes önkormányzatok megvalósításáról beszélt. Kerekes Gábor, az RMDSZ gazdasági ügyekben illetékes ügyvezető alelnöke hangsúlyozta, hogy az önkormányzatoknak meg kell tanulniuk minél nagyobb összegekre pályázni sikerrel, a régióba bevont forrásokat pedig minél jobban kamatoztatni.
MTI - -fidesz.hu