A jelek szerint a fogyasztókat mindenképpen elérte az élelmiszerekre vonatkozó 15 százalékos áfa 5 százalékpontos emelése, ezt ugyanis a kereskedők a fogyasztókra hárították. Az előállítási költségek növekedésével indokolt áremelkedésekkel azonban nem minden ágazatban elégedettek maradéktalanul, kivétel talán a tejipar.
A pékek végre tudták hajtani a tervezett áremelésük első hullámát, körülbelül 10-15 százalékkal növelték az áraikat - mondta a Napi Gazdaságnak Ilonka Boldizsár, a Magyar Pékszövetség elnöke. A szakember felhívta a figyelmet arra, hogy ez az áremelés csak a korábbi időszak alapanyag-, illetve költségdrágulása nyomán következett be, a bejelentett kormányzati megszorító intézkedések kapcsán nem zárható ki még egy áremelés, de ennek a lehetőségei még nem láthatók tisztán. Az áfaemelés hatását nem a pékeknek kellett "lenyelniük", azt a kereskedők szintén a fogyasztókra hárították.
A sütőiparban gazdálkodókat különben alapvetően az üzemanyag és a liszt ára befolyásolja. Két éve nem tudták jelentős mértékben érvényesíteni a többletköltségeket áraikban, sőt tavaly 5-6 százalékos árcsökkenés volt. A közelmúltban 15-20 százalékos áremelési szándékot jeleztek.
Az áfaemelést továbbhárították a fogyasztókra a nagy áruházláncok a húsipari termékek esetében is, azaz nem a húsipari cégekkel "fizettették meg" az áfatöbbletet. Az energiaárak és a szolgáltatási költségek infláció feletti idei növekedése indokolta áremelést ugyanakkor a húsipari vállalkozások csak részben tudták megvalósítani. Szakértők szerint a húsiparban meghatározó költség még az alapanyag, ebből pedig oly mértékű a hiány Magyarországon, hogy importálni is kell. Mivel az élősertés-árak az áfa növekedésével egyidejűleg több mint 20 százalékkal emelkedtek, a Húscéh a főként nagy exportáló cégeket tömörítő Magyar Húsiparosok Szövetségével együtt (Hússzövetség) augusztus 30-án kiadott egy ajánlást a termelés folyamatosan emelkedő költségeinek és terheinek érvényesítéséről; ebben legalább 10, legfeljebb 25 százalékos áremelést tartottak szükségesnek.
A tejiparban is sikerült végrehajtani a tervezett áremelést - erősítették meg az egyik nagy tejipari cég vezető tisztségviselőjének véleményét ágazati szakértők, hozzátéve, hogy a kereskedők ezt érvényesítik is áraikban, sőt az áfa emelkedéséből adódó többletterhet sem a tejfeldolgozókkal fizettetik meg, hanem áthárították a fogyasztókra. A költségek a tejiparban is növekedtek, árat azonban korábban nem sikerült emelni az erős importnyomás miatt, pedig az üzemanyag drágulása nyomán az iparágban a logisztikai költség már az összes költség 10-15 százalékára rúg, míg korábban néhány százalékkal alacsonyabb volt. A forint árfolyamváltozása pedig egyéb költségekbe is begyűrűzött, például a csomagolóanyagok árába. A tejiparban a közelmúltban legalább 3-4 százalékos áremelést tartottak szükségesnek.
Szeptember elsején az élelmiszerek áfakulcsa 15-ről 20 százalékra emelkedett, az árváltozás pedig a legtöbb boltban maradéktalanul megjelent a fogyasztói árakban.
napi.hu - fidesz.hu