A veterán olasz politikus idén májusban lett az Olasz Köztársaság államfője, és Sólyom László köztársasági elnök a megválasztásához gratuláló levelében azonnal meghívta olasz kollégáját az 1956-os forradalom ötvenedik évfordulója alkalmából rendezett budapesti ünnepségekre. A meghívás Magyarországon és Olaszországban egyaránt vitát okozott. Az 1925-ben született Napolitano egészen fiatalon állt a II. világháború idején az olasz antifasiszták közé, s onnét az Olasz Kommunista Pártba (PCI) vezetett az útja. 1953-ban már a PCI parlamenti képviselője lett.
Az 1956-os magyar forradalom és a forradalmat leverő szovjet invázió megítélése kettészakította az akkori olasz baloldalt, az Olasz Szocialista Párt, amely elítélte a magyar forradalom leverését, felmondta népfrontbeli szövetségét a magyarországi felkelést hivatalosan elítélő Olasz Kommunista Párttal. A PCI soraiban is heves viták voltak. Ebben a vitában hangzott el az a mondat, amelyet azóta magyaráznia kell Giorgio Napolitanónak: "LÍintervento sovietico ha non solo contribuito a impedire che lÍUngheria cadesse nel caos e nella controrivoluzione ma alla pace nel mondo. (A szovjet beavatkozás nemcsak ahhoz járult hozzá, hogy Magyarország elkerülje a káoszt és az ellenforradalmat, hanem a világbékéhez is.)"
Az Olasz Kommunista Párt az 1968-as csehszlovákiai invázió után került szembe Moszkvával. A magyar ötvenhat kérdésében azonban nehezen változtatott álláspontján, elsősorban azért, mert el kellett ismernie, hogy ebben az ügyben az időközben a korrupciós botrányok miatt széthullott Olasz Szocialista Pártnak volt igaza. Giorgio Napolitano már elismerte ezt. Megtette már két évtizeddel ezelőtt és megismételte idén augusztusban, amikor az Olasz Szocialista Párt egykori főtitkáráról elnevezett alapítványnak üzenetet küldött, s ebben leszögezte: "teljes egészében elismerem Pietro Nenni és az Olasz Szocialista Párt nagy részének akkori ítéletét és álláspontját abban a döntő pillanatban".
Az olasz köztársasági elnök Budapesten fejet hajt a mártírok sírja előtt és megemlékezik az olasz baloldal, valamint saját személyes tragédiájáról is - írta a hétfői olasz sajtó. Giorgio Napolitano keddi budapesti programja a rákoskeresztúri Újköztemetőben kezdődik, ahol koszorút helyez el az 1956-os mártírok sírjainál. A magyar államfővel folytatott tárgyalások után A politikai integráció perspektívái az egyesítés utáni Európában címmel előadást tart a Magyar Tudományos Akadémián. Vizi E. Szilveszter, az MTA elnöke szerint Giorgio Napolitano előadása "elismerést, nagy megtiszteltetést jelent az egész magyar tudományos közélet számára".
A látogatás a budapesti Olasz Kulturális Intézetben zárul, ahol tíz ország magyarországi nagykövetsége és több nemzetközi szervezet együttműködésével két héttel ezelőtt nemzetközi programsorozat kezdődött az 1956-os forradalomról. Az első rendezvény az 1956: Egy történet képekben című fotókiállítás, ahol mintegy négyszáz fényképet mutatnak be. A képek többségét Mario De Biasi olasz fotóriporter készítette.
MTI - fidesz.hu