fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Patthelyzet Brüsszelben Gyurcsány miatt
2006. szeptember 25., 15:18
Becsey Zsolt európai néppárti képviselő az elmúlt hétvégén Körösszegapátiban járt, ott kérdeztük, milyen a kormány megítélése az Európai Parlamentben, azok után, hogy a nyilvánosságra került Gyurcsány-beszéd miatt morális válság alakult ki hazánkban.

- A magyar belpolitikai válság Brüsszelben is patthelyzetet hozott létre. A két nagy párt közül a konzervatív továbbra is kitart amellett, hogy mondjon le Gyurcsány Ferenc, továbbra is az a véleményünk, hogy így nem szalonképes a magyar miniszterelnök. Sőt, a Néppárt támogatta azt a kezdeményezésemet is, amely arra vonatkozott, hogy Almunia urat kérdőre vonjuk a konvergencia program beadási határidejének meghosszabbítása miatt: hogy lehet az, hogy kétéves asszisztálás mellett kétszer akkora lesz a deficit, mint amennyit nyilvánosságra hozott a magyar kormány, s ebben az esetben mire valók az Unió szervei?! Ebben az ügyben valószínűleg egy komolyabb kérdés-felelet dolog lesz. Az, hogy a Szocialista Párt európai szinten is kitart Gyurcsány mellett, azt valószínűsíti, hogy a konvergencia programot tudomásul veszik, nem pedig jóváhagyják. Előbb bizottsági szinten tárgyalják, majd október első felében a pénzügyminisztereknek is elküldik. Azt valószínűsítem, hogy a program elfogadása után a miniszterelnök be fogja nyújtani a 2007-es költségvetést, amely egy nagyon erőteljes megszorítást hoz az ország számára. Azok a radikális csökkentések ugyanis, amelyek a programban szerepeltek, nem biztos, hogy meghozzák a kívánt eredményt az eddig bevezetett intézkedésekből.

- A regionális pénzek elosztását, megszerzését veszélyezteti-e az előállt helyzet?


- A regionális pénzekkel kapcsolatban azt mondhatom, hogy a Nemzeti Fejlesztési Tervhez kapcsolódó Nemzeti Stratégiai referencia keretet be kell nyújtani október elején. Erről - a jelenlegi belpolitikai helyzet tükrében - igazi konzultáció nem volt. Nem nevezhetem komolynak ezt a tervet, mert az a kormánynak a programja lesz, melyet egyoldalúan állított össze. Ennek alapján elindulhat a regionális pénzek felhasználása operatív programokra, pályázatok kiírása, valamikor a jövő év elején. Szerintem a konvergencia program ezt nem fogja érinteni. Akkor érintené a konvergencia program sorsa a regionális pénzeket, ha elutasítanák azt, s esetleg egy olyan krízis helyzet jönne létre, hogy a Kohéziós Alaprész harmada lenne a pénznek, szankciókat indítanának el, de ilyenre nincs esély, úgyhogy szerintem ugyanúgy elindíthatjuk az operatív programokat, mint eddig.

- Hajdú-Biharban is megtörtént az Új Magyarország Vidékfejlesztési Stratégiája társadalmi vitájának látszategyeztetése. Kormánypárti politikusok szájából elhangzott, soha nem látott pénzösszegek állnak rendelkezésre a 2007-13-as költségvetési időszakban. Mennyire vehető ez komolyan?


- A vidékfejlesztésre 3,8 milliárd Euró áll rendelkezésre, hét évre, amit én nem mondanék horribilis összegnek, hiszen kb. ezermilliárd Ft körüli összeg ez. Itt az a kérdés, mennyire tudjuk felhasználni. Eddig ugyanis a lehívási rátánk meglehetősen alacsony volt. Kérdés az is, ki fogja tudni felhasználni, ki fogja a húszszázalékos kölcsönt adni, hogyan tudunk élni azzal a négy prioritással, amit a vidékfejlesztési terv megadott, azaz tényleg arra tudjuk-e fordítani, amire nekünk kell.

- Mi a helyzet az önerő biztosításával, tudva azt, hogy az Uniótól elnyerhető pályázatok saját erő meglétével számolnak?


- Az még külön gond. Nekem az a gyanúm, hogy a gazdálkodók esetében nekik kell biztosítani az önerőt, tehát erre az állam pályázati lehetőséget nem nyújt majd a következő évek költségvetésében - legalábbis én nem hallottam róla. Ami pedig az állami vagy önkormányzati önrészt illeti, ott is kétségeim vannak. Az nyilvánvaló, hogy a nagy állami projektekre biztosítják az önerőt, mert az saját kivitelezésű projektjük, de hogy a többi - így önkormányzati - projektekre lesz-e pénz, az számomra is óriási kérdés.

- Az önkormányzati kampányban bőszen hangoztatják azt is kormányzati oldalról, hogy már a jövő év elejétől megnyílnak az említett óriási pénzösszegek. Nem sántít ez valahol, hiszen még a pályázati kiírások sem történtek meg?


- Való igaz, a jövőre megnyíló pályázati lehetőségekből csak 2008 második, 2009 első felétől hívhatók le a pénzek.

Nyírő Gizella - fidesz.hu