Barroso felszólalásában - amelyet az internet révén Brüsszelben is követni lehetett - leszögezte, hogy a történelmi tapasztalatok szerint a bővítés segíti a gazdasági növekedést, előmozdítja a társadalmi kohéziót, s egyben megerősíti az EU szerepét a világban. Reményét fejezte ki, hogy akárcsak a korábbi felvételek, ez a mostani is sikeres lesz. Úgy vélte, hogy Románia és Bulgária az elmúlt években a felkészülésben jelentős előrelépést ért el, s különösen felgyorsultak erőfeszítéseik az EU-bizottság legutóbbi, tavaszi jelentése óta.
Leszögezte: az általa vezetett testület az EU-törvények "őre", azok érvényesülésének garantálója, s így a mostani döntés, a két ország felvételének jóváhagyása is nagyon szigorú, tisztességes és objektív értékelésen alapult.
Végezetül történelmi eseménynek mondta a román és a bolgár belépést.
Barroso után Olli Rehn, az EU-bizottság bővítési ügyekért felelős tagja szólalt fel. Ő szintén úgy vélte, hogy a két ország történelmi teljesítményt mutatott a felkészülés során. Ám azt is hangsúlyozta, hogy az EU-bizottság biztosítani akarja az európai adófizetők pénzének megfelelő felhasználását, illetve azt, hogy a román és bolgár reformok visszafordíthatatlanok legyenek, így a belépést engedélyező döntés tartalmazza a "járulékos intézkedések" lehetőségét. Mindkét országnak rendszeresen beszámolókat kell majd benyújtania a további előrehaladásról: az első ilyen dokumentum beterjesztésének határideje jövő év márciusa.
Brüsszel pedig maga is figyelni fogja a két országban zajló folyamatokat, s ha szükséges, az EU-bizottság élhet majd a védzáradékok bevezetésének lehetőségével - mondta Rehn, persze hozzátéve: reméli, hogy erre nem kerül sor.
MTI - fidesz.hu