A tárgyalás után Milo Djukanovic montenegrói kormányfő - a valóra vált függetlenségi eszme zászlóvivője - azt a reményét fejezte ki, hogy Podgorica még az idén aláírja Brüsszellel a stabilizációs és társulási megállapodást. Reinhard Priebe brüsszeli főtárgyaló azonban azt mondta, hogy túl korai lenne arról beszélni, mikor zárulnak le a tárgyalások. Közölte, hogy vannak még jócskán olyan területek, amelyek aggasztják az EU-t, mint például a jog uralma és az emberi jogok érvényesítése, illetve a szervezett bűnözés és a korrupció elleni harc.
Az EU eredetileg Szerbia-Montenegró államközösségével kezdte meg a tárgyalásokat a stabilizációs és társulási szerződés aláírásáról. Mivel a két tagköztársaság sehogyan se volt képes összehangolni piaci rendszerét és vámtarifáit, Brüsszel 2004. szeptemberében kitalálta az "ikervágány" politikáját: az integrációs forgatókönyv úgy módosult, hogy a társulási folyamat gazdasági aspektusairól külön tárgyalnak Belgráddal és Podgoricával, de az egyezmény közös lesz.
A tárgyalások az idén május elején megszakadtak, mivel az államközösség nem volt képes teljesíteni a hágai Nemzetközi Törvényszék iránti kötelezettségeit. Miután Montenegró a május 21-én tartott népszavazás révén különvált Szerbiától, az EU júliusban új tárgyalási mandátumot fogadott el, vagyis teljesen különválasztotta a társulási folyamatot. Podgorica kedden újrakezdhette a tárgyalásokat, Belgrád viszont továbbra is zsákutcában vesztegel a Hágával szembeni dac miatt.
A Milo Djukanovic vezette függetlenségpártiak egyik legfőbb érve a válásra éppen az volt, hogy az intézményesített állami kötelék miatt Szerbia lassítja Montenegró haladását az uniós integrációban.
MTI - fidesz.hu