Széles Tamás, a Debreceni Városi Televízió (DTV) ügyvezetője az eseményt megelőzően az MTI-nek elmondta: a két legnagyobb támogatottsággal bíró polgármester-jelölt kedd este rögzített és szerdán este sugárzandó vitáján kívül a múlt hét óta a további három jelöltnek is műsoridőt biztosítottak már a televízióban. Korábban pedig Debrecen mind a 29 választási körzetének összes jelöltje öt-öt percben mutatkozhatott be 29 estén át - emlékeztetett. Az ügyvezető szerint a DTV ezzel kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a debreceni polgárok döntésük előtt megismerhessék, kik és milyen programmal kérnek támogatást a megválasztásukhoz.
A televíziós vitán Kósa Lajos utalt arra, hogy a város vagyona 274 milliárd forint, s Debrecen ezzel az egyik legvagyonosabb magyar városnak számít. Elmondta azt is, hogy Hajdú-Bihar exportjának 90 százalékát Debrecen adja, s a megyeszékhelyen a munkanélküliség csupán 5 százalékos. A város vagyonkezelő részvénytársasága pedig ma az ország legjobban teljesítő önkormányzati vagyonkezelője, s míg korábban 350 millió forint támogatást kaptak a város cégei, addig most 1-1,3 milliárd forint az éves eredményük - tette hozzá.
Bazsa György szocialista polgármester-jelölt ezzel szemben azt mondta, hogy komoly adósság, mintegy 20,5 milliárd forint terheli Debrecent, s ennek nagy része éppen a vagyonkezelő céghez köthető - vélekedett. Szerinte a város nehéz helyzetbe jutott, ezért van szükség az Új Magyarország terv keretében az Új Debrecen programra, amit a szocialisták kínálnak. Bazsa György kifogásolta a város közlekedési helyzetét, amely "a reggeli és az esti dugókat tekintve már világvárosi képet mutat". Megítélése szerint sokat segíthet Debrecenen az országos program keretében megvalósuló M35-ös autópálya, a nyugati körgyűrű megépítése, de ezen túlmenően egy kerékpárút-hálózat létrehozását is kilátásba helyezte győzelme esetén.
Kósa Lajos ezzel szemben megjegyezte: éppen azokat az utakat nem sikerült korszerűsíteni, felújítani, amelyek állami kezelésben vannak. Ezzel szemben Debrecen például 2,5 milliárd forintot költött aszfaltozásra, növelte a parkolók számát, többek között 660 föld alatti parkolóval, s jelenleg folyik a troliközlekedés megújítása
is.
A szociális helyzetről szólva Bazsa György azt ígérte: polgármesterré választása esetén nem építik meg a belvárosba tervezett kamaraszínházat. Annak hárommilliárdos költségvetéséből évi 1-1 milliárdot fordítanak a szociálisan rászorulókra, amit azt jelenti, hogy 25 ezer család kap majd évi 40 ezer forintos támogatást.
Kósa Lajos emlékeztetett: a civil szervezetekkel karöltve Debrecenen működik az egyik legjobb szociális, illetve hajléktalan-ellátó szolgálat. Ezen túlmenően büszke a város az oktatására, amelyre költségvetésük csaknem 60 százalékát fordítják. Elmondta azt is, hogy az elmúlt négy évben 5,5 milliárd forintot szántak iskolafejlesztésre, amelyből több mint 50 intézmény épült, illetve újult meg.
Ehhez kapcsolódóan Bazsa György úgy vélekedett, fölösleges volt 480 millió forintot 120 mélygarázs megvásárlására fordítani, abból ugyanis 480 tanterem 1-1 illiós fejlesztése valósulhatott volna meg.
Végezetül a városfejlesztés témájában a szocialista jelölt arról beszélt, hogy Debrecen 10 nagyberuházásához mintegy 1-1 milliárd forintot adott a kormány, illetve az Európai Unió, így nem igaz az, hogy "Debrecent ellenszélben kellett vezetni".
Kósa Lajos erre válaszolva megjegyezte, hogy az ítélőtábla-beruházás például állami beruházás volt, mégis 1,6 milliárd forinttal támogatta azt Debrecen városa.
Végezetül mindkét politikus programja támogatására szólította fel a választókat.
MTI - fidesz.hu