fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Tíz évvel alacsonyabb a várható élettartam
2006. szeptember 27., 09:20
Az üzleti világ paradigmaváltást sürget az egészségügyben, mert úgy látja: az egészség a nemzeti versenyképesség záloga. Ezt fogalmazta meg az Amerikai Kereskedelmi Kamara állásfoglalásában, amelyet tegnap hozott nyilvánosságra parlamenti képviselők előtt. A tanácskozáson a szaktárca vezetője nem vett részt.

Az AmCham megdöbbentőnek tartja, hogy hazánkban jelenleg a várható élettartam közel tíz évvel alacsonyabb, mint az Európai Unió 15 legfejlettebb országában, ez pedig kedvezőtlen hatással van a gazdaságra.

Némethy László elnök szerint a káros folyamat visszafordítása érdekében az egészségügyi reform során előtérbe kell kerülnie a betegségek megelőzésének. Ám javítani kell a gyógyítás technikai színvonalán is, s versenyhelyzetbe kell hozni a gyógyintézményeket. Ez utóbbi a mostaninál korszerűbb vezetési módszereket is feltételez - jelentette ki.

A Világgazdaság kérdésére az elnök elmondta: a reformhoz szükség van a szabályozott tőkebevonásra, ám amíg kétévente változnak a magyarországi rendeletek, amíg nem tiszta a gazdasági környezet, a privát befektetők nem teszik be a lábukat a magyar egészségügybe. Pedig két neves amerikai kórházcsoport áll ugrásra készen. Ezt jól kihasználhatná Magyarország, hiszen 2001. szeptember 11. óta a közel-keleti országokból kevesen gyógyíttatják magukat a tengerentúlon, ám a nemzetközi hírű magyar orvoslás - a köré kiépítendő korszerű orvostechnikával és intézményekkel - ide vonzhatná őket.

A transzparenciát és a szabályozás hiányát vetette föl Polák László, az AmCham egészségügyi bizottságának elnöke is. Úgy fogalmazott: megfelelő technológiai értékelés után kellene befogadni a tb finanszírozási rendszerébe az orvostechnológiai eszközöket, a terápiás és diagnosztikai eljárásokat. Az innovatív, ám hosszabb távon költséghatékonyabb technológiák mellől a kevésbé hatékonyakat ki kellene vonni. A biztosító szolgáltatói díjainak pedig tartalmazni kell az amortizációt - tette hozzá.

Falus Ferenc, az AmCham egészségügyi bizottságának tagja szerint ugyan hazánkban a GDP-arányos egészségügyi ráfordítás megfelel a fejlett országokénak, ám a közkiadás egy-két százalékkal alacsonyabb, míg a magánkiadás jócskán az uniós tagállamok átlaga fölött van. Ez utóbbi nagy része a betegek gyógyszer-hozzájárulása, de 30-50 milliárd forintot tehet ki a hálapénz, ez a közkiadások iránti bizalom helyreállításával szorítható vissza - mondta lapunknak.


Világgazdaság - fidesz.hu