A Világbank szerint az Európai Unió kelet-európai tagországai elmulasztották a kulcsfontosságú gazdasági reformokat és államháztartásuk rendbe tételét a gyors gazdasági növekedés idején. A szerdán közzétett, 2004 májusában az unióhoz csatlakozott nyolc országokról szóló negyedéves jelentésében a nemzetközi pénzügyi szervezet arra is felhívja a figyelmet, hogy a régióban erősödik az inflációs nyomás, ami még nehezebbé teszi a reformok bevezetésének folyamatát.
Az EU nyolc új tagországa "nem használta ki a kedvező növekedési feltételeket a pénzügyi fegyelem helyreállítására és a nagyobb szerkezeti reformok megvalósítására" - olvasható a jelentésben. "A pénzügyi egyensúly hiánya 2006-ban a régió több országában súlyosbodott, és a 2007-re vonatkozó tervek is lazaságról tanúskodnak " - állapítják meg.
A jelentés kitér a politikai sajátosságokra is. A politikai bizonytalanság miatt a gyakran törékeny kormánykoalíciókban szélsőséges elemek is megjelenhetnek.
A Világbank szerint a térségben a gazdasági növekedés üteme erőteljes lesz az idén is, kivéve a Balti-országokat és Magyarországot, ahol a növekedés üteme az alkalmazkodás miatt lassulni fog. A nemzetközi pénzügyi szervezet jelentése szerint Magyarországon a kemény pénzügyi intézkedéseknek nem volt alternatívája. A Világbank jelentésében hangsúlyozza: a magyar kormánynak véghez kell vinnie pénzügyi kiigazítási programját, és gyorsan elő kell készítenie a kiadáscsökkentő reformokat.
Magyar Rádió, Info Rádió, Napi Online - fidesz.hu