- Országszerte tüntetések vannak, így a cívisvárosban is. Debrecenben, a Kossuth téren, többek között Ön is felszólalt. Milyen indíttatásból tette ezt?
Azt gondolom, hogy a polgárok saját nyugalmukat, biztonságukat mégis csak a város első emberétől várják. Elmondtam a város nevében, hogy itt erőszakra nem kerülhet sor, megőrizzük mindenféleképpen a törvényességet. Ha kell, az MSZP debreceni székházát én védem meg - főleg azért, mert a városé. Ettől függetlenül én egyetértek a tüntetők követelésével: Gyurcsánynak menni kell! - de ez semmilyen erőszakos cselekedetnek nem lehet az alapja.
- Igazán nem volt kétséges, hogy ismét megméretteti magát. Milyen eséllyel vág neki a választásnak? Milyen eredménnyel lenne megelégedve?
Reális célkitűzés az, hogy minden egyéni körzetet megnyerjünk. 2002-ben is győztünk mindenhol, amikor hasonlóan eredményes négy évet zárt a város. Akkor még a szocialisták is sokkal jobb erőben voltak és sokkal nagyobb támogatottságot élveztek, mint most. A város irányításában résztvevő szövetséges képviselők száma még több lesz, hiszen az MDF és a KDNP saját listát állított, és így biztosan hoznak be embereket a testületbe. A Fidesznek listás helyre nincs esélye, mert ha az összes egyéni képviselői helyet megnyerjük, akkor töredékszavazatunk nem lesz. Tehát a többség - az ötvenfős közgyűlésben - 34-35 tagú is lehet.
- Polgármester-jelöltként mennyi szavazattal lenne elégedett?
Ha a választások előtti közvélemény-kutatási adatokat nézzük, akkor egyértelmű a győzelmünk. A szavazatok abszolút többségére számítok. A balatonőszödi beszéd kapcsán Gyurcsány Ferenc miniszterelnök durván megsértette az egész országot, és minősíthetetlen hangon beszélt. Kiderült, hogy beteges hazudozó. Arra, hogy ez hogyan változtatja meg az emberek véleményét, nincsen adatunk.
- Hogyan értékelné az elmúlt 4 éves ciklust? Sikerült-e teljesíteni a 2002-ben tett vállalásokat? Melyekkel érzi úgy, hogy adós maradt?
2002-ben 48 pontból álló program végrehajtására kaptunk felhatalmazást a választóktól. Amelyeknek a megvalósítása kizárólag a várostól függött, azt lényegében maradéktalanul végrehajtottuk. Ott, ahol a kormányzati finanszírozásra számítottunk, csalatkoznunk kellett, tehát ilyen értelemben a várost is átverte a szocialista párt, mert nem több pénz jött az önkormányzatoknak, hanem kevesebb. Ott, ahol az államnak is együtt kellett volna működnie velünk a beruházásoknál - mint például a Nagyállomás előtti új logisztikai központ - azt nyilván a MÁV-nak és a Volánnak is támogatnia kell. Nekünk hiába volt meg a forrásunk, a kétharmada hiányzott. A város saját erőből megvalósította a csatornázási programot, ahol elnyertük az unió támogatását, a szelektív hulladékgyűjtési projektet, utak újított fel, a Csokonai Gimnázium új épületbe költözhetett, felépül végre az uszoda, a Kölcsey Központ, szállodák épültek, a repülőtér nagyon fontos fejlesztés volt. Ezeknél az állam lényegében nem adott támogatást. Ilyen értelemben nagyon-nagyon sok eredményt elértünk, szépen teljesített a Vagyonkezelő Holding is. Debrecen ötször-tízszer eredményesebben működik, mint a magyar állam. Amíg az állam csődhelyzetben van, addig a cívisváros kiegyensúlyozottan gazdálkodik.
- A Vagyonkezelő Holding eredményes működését említette. Riválisai viszont támadják annak működését.
A Holding az egyik legsikeresebb gazdálkodó önkormányzati vállalata az országnak. Az ágazati cégek: a vízmű, a hőszolgáltató a nagyvárosi árakhoz képest nemcsak alacsonynak mondható tarifával működnek, hanem ráadásul messze a legeredményesebbek és a legnagyobb adózás utáni pénzügyi eredményt tudják magukénak. A Vagyonkezelő kilépett a város határain kívül, ami szintén egyedülálló, hiszen a székelyudvarhelyi vízmű privatizációs pályázatát is megnyerte. Ez az expanziós politika példátlan ma Magyarországon. Miközben a Holding javarészt önerőből fejlesztette a szolgáltatásait, visszaforgatta az eredményeit saját cégeibe.
- Győzelme esetén, milyen irányba szeretné folytatni eddigi munkáját?
Sok megkezdett projektünk van, amelyeket be kell fejezni: ilyen a Gambrinusz-köz, az igazságügyi-tömb kiépítése, a Révész téri rehabilitáció, az aszfaltozási program befejezése, külsőségi útstabilizálás, Déli Ipari Park kiépítése, a repülőtéri logisztika fejlesztése. Azon az úton megyünk tovább, amit az eddigi nyolc év kijelölt számunkra.
- Nézzük a nagypolitikát. Ön szerint a Fidesz által támogatott Tarlós István tud nyerni a fővárosban?
Nem tudom, hogy tud-e nyerni, mindenesetre én bízom benne, mert a főváros borzasztó állapotban van. Az a menedzsment, aki eddig irányította, tökéletesen tehetetlen, impotens. A főváros félelmetesen leszakadt a közép-európai milliós nagyságrendű városok versenyében. Az utolsó utáni helyen kullog. Ez tragédia! Az ország sikere részben a főváros sikerén múlik. A főváros egy rendkívül furcsa vidék, mert a világ bármely más településén a jelenlegi főpolgármestert már tíz évvel ezelőtt elkergették volna. Azt, aki az első választási kampányban tett ígéreteivel kampányol most is. Vicc az egész.
- A tavaszi választások után ön volt az egyike azoknak, akik szerint megújulásra lett volna szükség a párt működésében. Most hogy látja, a Fidesz meg tud újulni?
Döntő szempont lehet az önkormányzati választások után kialakult állapot. Az országban lévő helyzet kihat a Fideszre is. Nem tudhatom előre, hogy milyen változások várhatók a párton belül, hiszen nem vagyok elnökségi tag. Azt mondhatom, hogy Debrecen polgármestereként a Fidesz egyik befolyásos politikusa vagyok. Gondolkodok esetleges változásokon, de az én kompetenciám Debrecenre terjed ki.
FigyelőNet - fidesz.hu
Cikk: | Debrecen, az egyik legvagyonosabb magyar város |
Cikk: | Kósa: Gyurcsány beteges hazudozó |
Cikk: | Kósa Lajos megvédi az MSZP debreceni székházát |
Cikk: | Debreceni MSZP: óriási volt a fejlődés Kósa alatt |