- Az elmúlt héten háttérbe szorult a kampány az utcai randalírozások miatt. Mondhatjuk, hogy ön személyesen is sokat vesztett a zavargásokkal?
Nem.
- Ön szerint nem szerepelt kevesebbet emiatt?
Nem, és a kampányomon sem változtattam. Szerintem Demszky Gábornak jött a legrosszabbul. Hónapok óta brutálisan támadott a rendpártiságomért, azt mondta, hogy ezzel megfojtom a szabadság levegőjét.
- Miben látja Demszky felelősségét a helyzetért?
Az, hogy egy főpolgármester jó szellemiséget sugall, százszor-ezerszer többet számít, mint egy szavazat a közgyűlésben. Demszky tizenhat évig beszélt a rend ellen. Akár én, akár az újpesti Derce Tamás szerettünk volna egy-egy szigorúbb intézkedést hozni, állandóan beleütköztünk a főpolgármester kritikáiba. Demszky Gábor eddig hallani sem bírta azt a szót, hogy rend.
- Az ön főpolgármestersége esetén miből érezné egy állampolgár, hogy nem szabad rendet bontania?
- Nem arról vagyok ismert, hogy rendetlenség vesz körül. Leszedettem a vadplakátokat, graffitimentesítettünk, szigorú ebrendeletet alkottunk, felléptünk az illegális szemetelőkkel szemben, hajléktalanokat lakoltattunk ki, médiavisszhang nélkül.
- Mit kellett volna Demszky Gábornak csinálnia az utcai zavargások ellen?
- Nem tudom, Demszky Gábor volt-e katona, én igen. Nekem a főpolgármester viselkedésében rendkívül taszító az, hogy minden éles helyzetben - anélkül hogy bárki őt hibáztatta volna - azonnal a beosztottjai között keresi a felelősöket. Ez az egész a sok rossz mellett arra volt jó, hogy ne lehessen az érdemi kérdésekről beszélni. Ne lehessen a Combinóról, a Strabag-botrányról vagy a négyes metró hiányáról vitázni.
- Miért mondta le az összes főpolgármester-jelölt részvételével tervezett vitát? Demszkyt eddig gyávának nevezte, amiért nem állt ki önnel szemtől szemben. Akkor ön nem gyáva?
Aki látta a listavezetők vitáját, álmában sem gondolhat ilyenre. Most már gyengének is mondanám Demszkyt. Ha egyszer én invitálom őt két hónapja vitára, ugyan mitől ijednék meg? Egyrészt életemben nem hallottam még olyat, hogy három napon belül az összes kis támogatottságú jelölttel együtt két, abszolút hasonló "vita" legyen. Másrészt, ezt a második vitát tudatosan rászervezték arra az időpontra, amelyre a köztelevízió próbált Demszky-Tarlós vitát összehozni.
- Mit várt volna egy Demszky Gáborral folytatott páros vitától?
Nagyon sokat. A nézők összehasonlíthatták volna a két jelölt személyiségét, programjainkat, és tisztázhattuk volna a "Tarlós nem tudja" MSZP-SZDSZ-es kampánykiadvány állításait.
- Egy kampánykiadványról nem feltétlenül élő tévéadásban kell vitatkozni. Mi az, ami ebben a kiadványban leginkább fájt önnek?
Itt van például az M0-s körgyűrű. Hogy egy főpolgármester az önkormányzatra vonatkozó jogszabályokat ne ismerje tizenhat év után, az példátlan. Ha nem erről van szó, akkor Demszky erkölcsileg alkalmatlan a főpolgármesteri posztra. Azt híreszteli, hogy az M0-s körgyűrű miattam nem épül. Pedig nálunk is testületi döntések vannak, mint a fővárosi közgyűlésben, másrészt az óbudai önkormányzatnak a körgyűrű ügyében sem döntési, sem egyetértési joga nincs.
- III. kerületi polgármesterként mikor beszélt utoljára Demszkyvel?
A kérdést akár az összes kerületi polgármesternek fel lehetne tenni. Évek óta panaszolják, különösen a szocialisták, hogy a főpolgármester semmibe veszi őket.
- Tehát az elmúlt négy évben hányszor tárgyalt Demszkyvel?
Az első ciklusban rendszeres egyeztetések voltak, a mostani négy évben talán egyszer sem volt ilyen. Már a forrásmegosztásról sem beszélünk, mivel azt is törvény szabályozza. 1994-ben Demszky javaslatára változtatták meg a jogszabályt.
- Városvezetőként kezdeményezné a törvény megváltoztatását? Hogyan módosítaná?
Összehangolnám a hatásköröket a felelősségekkel. Nem jó, hogy kétfejűvé tették az önkormányzatokat. A polgármester felel az önkormányzat működéséért, de a jegyző a munkáltató. Ellentmondás, hiszen a hivatallal kell végrehajtatni a képviselő-testület döntéseit, a végrehajtásért viszont a polgármester a felelős. Szabályozni kell a bizottságok hatásköreit is. Rossz, hogy a bizottságok döntési kompetenciát kaphatnak vagyoni kérdésekben, felelősség nélkül. A korrupció visszaszorításának egyik leghatékonyabb eszköze lenne a személyi felelősség megjelenítése.
- Jónak látja a főváros és a kerületek viszonyrendszerét?
Évek óta úgy tartom, a kétszintű önkormányzat felemás módon működik. 1990-ben erős kerületeket képzeltek el, gyengébb fővárossal. Ez mára visszájára fordult. Nem vagyok feltétlenül a centralizáció híve, de a jelenlegi áldatlan helyzetnél egy erősen koncentrált főváros is jobb volna.
- Mi lenne az ideális?
Talán túl sok a kerület. A pesti oldalon elvben összevonhatók lehetnének a kis, belvárosi kerületek. Budán sem feltétlenül kell hat kerület, elég a fele is. Lehetőség a city-koncepció is, így a belső kerületek közvetlenül a fővároshoz tartoznának.
- Milyen esélye van annak, hogy főpolgármesterként javaslatait keresztülvigye az Országgyűlésen?
Nem véletlenül hangsúlyozom az együttműködést a kormányoldallal.
- Lát fogadókészséget az együttműködésre a baloldalon?
Igen. Molnár Gyula szocialista listavezető a tévévita alkalmával nem azt mondta, hogy elzárkózik, hanem azt, hogy október elsejéig erről nem tárgyalunk.
- Nem számít a szocialista polgármesterek - köztük Molnár Gyula - nyilatkozata, amelyben kizárják az együttműködést önnel?
Sorra szegik meg a nyilatkozataikat, hiszen négyen-öten is fogadtak, amikor a kerületükben jártam, bár korábban azt mondták, nem állnak szóba velem. Az MSZP-ben van fogadókészség az együttműködésre. De ez nem ideológiai barátság lenne.
- Kerületi látogatásain esik szó arról, miként tudnának együttműködni?
Erről nem kívánok nyilatkozni.
- Azt elárulja, van-e módja változtatni a négyes metró építésén, és ha igen, akkor miként?
Megkötött szerződések vannak, az a kérdés, van-e rá pénz. Szerintem végül igénybe veszik az uniós forrást, kizárva ezzel a többi beruházást.
- Combino-ügyben ön szerint ki a felelős?
- A főpolgármester siettette a beruházást. A Combinók negyvenmilliárdjából két aquincumi hidat építhettek volna.
- Úgy tudjuk, október másodikától járnak a villamosok. Ha ön nyer, a Combinók a kocsiszínben maradnak?
Nem tudok erre válaszolni, mert nem ismerem a Combino-szerződést. De a főváros pénzügyi helyzetét sem, mert kérdésemre angol nyelvű gramofonlemezeket küldött erről a főpolgármester.
- A héten egy osztrák lapban megjelent, hogy az ausztriai Strabag egy közvetítőn keresztül eurómilliókat juttatott az SZDSZ-nek. Van önnek bármiféle rálátásra a pártfinanszírozásra fővárosi szinten?
Nem a pártfinanszírozás a legfontosabb kérdés. A főváros 1999 és 2002 között hétmilliárd forintos megbízást adott a Strabagnak. Ez kiemelkedő. Az elmúlt három évben pedig kilencmilliárdot kapott a Strabag. Nem furcsa? Hiszen a következő legnagyobb megbízás ennek csak harmada.
- Főpolgármesterként lenne hatásköre az ilyen kérdések vizsgálatára, tenne feljelentést?
Demszky Gábort nem fogom bizonytalan alapon feljelenteni, meghurcolni, nem fogok visszarugdosni főpolgármesterként sem. Ehhez nincs is gyomrom, nem engedem, hogy Demszky Gáborral utólag bárki is felmossa a padlót. Azt tudom mondani, hogy mostantól megpróbáljuk másképp.
Magyar Hírlap, Munkácsy Márton-Varga Gergely