fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
A megtalált alkotmány
2006. október 3., 22:00
Gyurcsány Ferenc nem hazudtolja meg önmagát: trükkös megoldással próbál kiutat keresni az általa és hívei által előidézett válságból. Abból a helyzetből, ami azt követően alakult ki, hogy a májusi Gyurcsány-beszéd kiszivárogtatása után egyértelművé vált: a koalíció a polgárok félrevezetésével szerezte meg a hatalmat.

Az országgyűlési választások előtt eltitkolta, milyen gazdasági feltételek közé került az ország az elmúlt négy év kormányzati hibái miatt. A miniszterelnök most a bizalmi szavazásban látja a megoldást. Tegnap bejelentette: állásfoglalást kér a képviselőktől, támogatják-e a programját.

Hogy mi a csalafintaság ebben az egyszerűnek látszó javaslatban? Az, hogy Gyurcsány a dolgok tegnapi állása szerint még bizonyos lehetett abban: a többség támogatni fogja a péntekre összehívandó parlamenti ülésnapon. A programját mindenképpen. A kiigazító, megszorítócsomag a kormánytöbbség szerint az egyedül üdvözítő alternatíva jelenleg. A koalíció ennek a megvalósítására jött létre. Feltevésük szerint a drasztikus adó- és áremelések szabadítanak majd meg bennünket a külső és a belső eladósodottságtól, mentenek meg az összeomlástól. Más programjuk nincs, és az Országgyűlés péntekre tervezett ülésnapjáig aligha lesz. S mert a program egyben Gyurcsány programja, bizalmat kell szavazniuk a miniszterelnöknek. Így látja ezt Gyurcsány Ferenc.

Orbán Viktor pedig úgy, hogy hazug, ócska trükk a bizalmi szavazás. A Fidesz elnöke emiatt arra kérte a kormánytöbbséget: csütörtök délutánig nyújtsanak be bizalmatlansági indítványt a kormányfő ellen, különben a polgári erők sorozatosan tüntetni fognak a Parlament előtt. Ez alighanem az utolsó figyelmeztetés. A kabinet s maga a miniszterelnök az őszödi beszéd kiszivárgása óta több hasonlót kapott. Először a köztársasági elnök javasolta: kérjen bocsánatot Gyurcsány Ferenc, ám ő ezt nem tette meg, sőt! A rendszerváltás óta eltelt teljes időszakot igyekezett a csalások, hazugságok sorozatának feltüntetni. A jelek szerint a Kossuth téren és az ország több városában megrendezett, múlt heti spontán tüntetések sem mondtak a számára semmit. Sólyom László nyilván emiatt figyelmeztette tegnap a parlamenti többséget: állítsák helyre a társadalom bizalmát, hiszen a miniszterelnök személyéről a törvényhozás dönt. Az államfő intelme azt sugallta: a kormánytöbbségnek bizalmatlansági indítványt kell beterjesztenie Gyurcsánnyal szemben. Vissza kell őt hívni, bejelentve egyúttal, kit állítanak helyette. Az alkotmány szerint az egész procedúra három-nyolc nap alatt lebonyolítható. Utána aztán, az új kormány kinevezését követően sor kerülhet az ország helyzetének rendezésére. Emiatt hívják az alkotmányos intézményt konstruktív bizalmatlansági indítványnak.

Az elmúlt tizenhat évben hasonlóra nem volt szükség. Hatalmi berendezkedésünk stabilnak bizonyult. Csupán a miniszterelnök lemondására akadt példa, az is Medgyessy Péter esetében. Most azonban mindenképp lépni kell. A hét végén lezajlott önkormányzati választások eredménye azt jelzi: a társadalom is megintette a balliberális koalíciót. Ha politikusai sokáig hezitálnak, s nem menesztik a miniszterelnököt, akkor az erkölcsi, politikai, gazdasági válság alkotmányos krízissé fajul: új választásokat kell kiírni. A hon polgárai ugyanis nem tűrik el tovább a hazug miniszterelnököt és szégyenteljes kormányzását. Az emberek szeretnének demokratikus, jogállami viszonyok között élni. Ahol attól sem kell félni, hogy az erőszak-apparátus megsérti az emberi jogokat. Figyeli, nyilvántartja a tüntetőket, és hazug hivatkozással megakadályozza őket gyülekezési joguk gyakorlásában.

Kulcsár Anna, Magyar Nemzet


fidesz.hu