Hegyi a beruházó kanadai cég hatástanulmányát értékelve úgy vélte, megalapozott a gyanú, hogy a verespataki aranybánya megnyitása ellentétes lenne több uniós jogszabállyal. Ezzel kapcsolatban - a Greenepeace nemzetközi környezetvédő szervezettel együttműködve - azt kérdezte Dimasztól, sérti-e a verespataki aranybányászati projekt a felszín alatti vizek védelméről, illetve a hulladéklerakókról szóló uniós irányelvet.
Válaszában Dimasz kiemelte, hogy a bizottság folyamatosan hangsúlyozta Bukarestnél az összes vonatkozó uniós jogszabályt figyelembe vételét.
A bizottság arra is felhívja a figyelmet, hogy a fent említett jogszabályokon túl a beruházónak be kell tartania a katasztrófákat megelőzni kívánó irányelvet, illetve a bányászati hulladékról a közelmúltban elfogadott irányelvet, melynek végleges változatába Hegyi Gyula több módosító indítványa is bekerült.
Dimasz megállapította hogy, a verespataki projekt a felszín alatti vizek védelméről irányelv hatálya alá tartozik, mely megtiltja a cianidok közvetlen kibocsátását, és előírja a közvetett kibocsátások megakadályozását. Kiemelte, hogy a román hatóságok hatásköre a beruházó cég által benyújtott környezeti hatásvizsgálat értékelése és annak megítélése, hogy az engedélyezés összhangban áll-e az a fent említett irányelvekkel vagy sem. Abban a pillanatban pedig, amikor Románia az EU tagjává válik, az Európai Bizottság közbeléphet a jogsértések megakadályozása érdekében.
A fentiek tükrében Hegyi Gyula felszólítja a román hatóságokat, hogy az engedély elbírálásakor a legszigorúbban tartassák be az említett uniós környezetvédelmi irányelveket - közölte az MTI brüsszeli irodájával szerdán az MSZP EP-delegációja.
MTI - fidesz.hu