A "Polgárok aktív együttműködése az Európai Unió bővítése érdekében" című rendezvénysorozaton a helyieken kívül részt vettek a székelyföldi testvértelepülés, Korond képviselői is Fábián Vencel alpolgármester vezetésével. A nyertes uniós pályázatból megvalósult esemény nyitónapja a szintén uniós beruházásból felújított művelődési házban vette kezdetét. A megjelenteket - köztük az újonnan megválasztott polgármestert, Csetneki Csabát, a képviselőtestület tagjait, Galló Ferencet, az Aditus Kft. régióvezetőjét, Svéda Szabolcs tanácsadót, a korondi küldöttséget - Bertók Józsefné iskolaigazgató köszöntötte. Megkülönböztetett tisztelettel üdvözölte Pálfiné Pántya Anikó fővédnököt, akinek szellemisége nem ismeretlen a Hortobágy-széli településen, hiszen férjének kiemelkedő szerepe volt a régió fejlesztésében, a határokon átnyúló együttműködések új alapokra helyezésében. A nyáron elhunyt képviselőről a részt vevők egyperces néma felállással emlékeztek meg.
Pálfiné Pántya Anikó megjelenteket köszöntő beszédében elmondta: férje európai parlamenti képviselőként vallotta, hogy a határ menti és határon túli térségek együttműködése válik a leghatékonyabb eszközzé egy egységesülő Kárpát-medence kulturális, gazdasági, infrastrukturális felemelkedéséhez. A korondiakhoz is szólva bejelentette: hamarosan történelmi pillanatnak lehetünk tanúi Románia európai uniós csatlakozásával. Számunkra ez elsősorban a lebomló államhatárokat, az áruk, a munkaerő szabad áramlását, egy területi regionális közösségekre épülő új világot jelent majd. Továbbá óriási lehetőséget a magyarság számára - emelte ki - feltéve, ha élünk vele, és képesek leszünk a szétválasztott magyar területeket egy jól működő gazdasági övezetté alakítani. Reményét fejezte ki amiatt, hogy így lesz esélyünk megőrizni azt a történelmi és kulturális örökséget is, amelyet őseink hagytak ránk. Az özvegy Wass Albert gyönyörű sorait ajánlotta a jelenlévők figyelmébe:
"Ezerszáz esztendeje már,
Hogy hazát foglaltak őseink e földön,
S őrizték vérrel, ésszel, türelemmel
Ezerszáz esztendőn keresztül,
Hogy hazánk legyen az ég alatt.
Gyökerünk lenyúlt mélyre, mélyre,
Egészen le, Erdély szívébe,
S a mai napig ott maradt.
Élünk ma is, ahogy lehet,
S Isten-hitünk szent erejével
Magyar szívünk szeretetével
Őrizzük ezt a gyökeret."
Nyitóelőadásában Galló Ferenc arra igyekezett rávilágítani, hogy az Európai Uniót "testközelbe" kell hozni, ezt szolgálja a mostani rendezvénysorozat is. Hozzátette még, hogy az EU alapelvek mentén támogatja a polgárok találkozását, azok aktív részvételével, minél több egyén megszólításával - gyerekektől az idősekig. Az újszentmargitaihoz hasonló találkozóra négy hónappal korábban kell benyújtani a pályázatot a projektkészítés előtt. Szólt a szakember az "INTERREG III.A" határokon átívelő - Magyarország és Románia között lehetséges - együttműködést segítő pályázatokról.
Svéda Szabolcs az EMVA - Európai Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Alap - várható pályázati lehetőségeit taglalta, különös tekintettel az önkormányzatok részéről elérhető falumegújítási, infrastrukturális fejlesztésekre.
A találkozón egyebek közt volt kézműves foglalkozás, magyar-magyar kispályás foci, kirándulás Hortobágyra, Nyíregyházára, lovagi torna, EU-s vetélkedő, közös megemlékezés az Aradi vértanúkról, sétahajózás és bál - hogy csak néhányat említsünk a változatos programokból.
Nyírő Gizella - fidesz.hu