Dimitar Sztojanov, az Európai Parlament Bulgáriából delegált megfigyelője romaellenes e-mailt küldött az összes képviselő és megfigyelő számára, válaszul egy olyan e-mailre, amely a roma Járóka Líviát népszerűsítette egy parlamenti díj elnyeréséhez. A 23 éves megfigyelő levele szerint "Országomban több tízezer sokkal szebb cigánylány van, mint ez a tiszteletreméltó. A megfelelő helyen és időben élnek ahhoz, hogy 12-13 éves roma lányokat vásároljanak feleségnek. A legjobbak nagyon drágák lehetnek, akár 5000 euróba is kerülhetnek, wow."
Járóka azt hangsúlyozta, kimondhatatlan csalódást okoztak számára Dimitar Sztojanov múlt heti romaellenes kijelentései. "A kirohanás ugyan személy szerint nekem szólt, mégis általános és nagyon visszataszító romaellenes előítéletekről tanúskodik, kiváltképp a roma lányokat és asszonyokat illetően. Romák milliói szembesülnek nap mint nap az efféle rasszizmus és diszkrimináció kézzelfogható következményeivel" - szögezte le a magyar képviselő.
"Ezek a sajnálatos megjegyzések jól mutatják, hogy bizonyos körökben még mindig mennyire elfogadható - és milyen mélyen benne van - a romaellenesség. Efféle rasszizmusnak nincs helye a demokratikus Európában! Az ilyen kijelentések nemcsak a romákat, de az egész Európai Parlamentet és az általa képviselt értékrendet is mélyen megsértik" - tette hozzá. Járóka szerint egyébként Sztojanov kijelentései Bulgária nemzeti érdekeit is sértik, amely Romániához hasonlóan 2007 januárjában európai uniós tag lesz. "Az európai romák súlyos problémáinak megoldása továbbra is az Európai Unió egyik fő feladata kell, hogy maradjon, átfogó roma politika kialakítására van szükség" - hangsúlyozta.
Szintén csütörtökön a "Nemzetközi csoport a kisebbségi jogokért" elnevezésű brit civil szervezet felszólította az Európai Uniót: tegyen lépéseket, hogy a Bulgáriával és Romániával bővülő EU-ban is garantálni lehessen a romák jogait. A szervezet egyik illetékese szerint a romák számára - akik az EU legnagyobb etnikai kisebbségének számítanak - a bővítés eddig nem hozott javulást életfeltételeikben. "S pozitív akciók nélkül soha nem lehet majd leküzdeni a teljes marginalizálódást, a járványszerűen terjedő szegénységet, a strukturális munkanélküliséget, az alacsony oktatási szintet, s végső soron a romák és nem-romák közötti különbséget" - tette hozzá.
MTI - fidesz.hu