Újabb kiigazító lépéseket tartanak lehetségesnek a jövő év során gazdaságkutatók, arra hivatkozva, hogy a folyamatok lényegesen eltérhetnek a tervezettől. A legnagyobb veszélyt az államadósság finanszírozásának folyamatos drágulása jelenti. A Pénzügykutató Zrt. tegnap közzétett jelentése arra hívja fel a figyelmet, hogy a jövő évi költségvetést a konvergenciaprogramból kivehető döntések alapján "ha minden jól megy" feltételezéssel állítja össze a kormány. A kutatók szerint a kabinet további kiigazító lépésekről hoz döntést, ha a folyamatok az év közben eltérnek az előirányzattól. Lengyel László, az intézet vezetője tegnap óriási hibának nyilvánította a januári áfacsökkentést. Mint mondta, ezen "akkorát buktunk, mint egy ház, értelmetlenül". Az intézet jövőre éves átlagban hat százalék fölé kúszó inflációval és négyszázalékos reálbércsökkenéssel számol.
További intézkedésekre lesz szükség Csaba László közgazdászprofesszor szerint is, a kormány által megtett lépések ugyanis nem hozzák meg a várt bevételeket. Csaba szerint az egyenleget újabb gázáremeléssel, illetve a kompenzáció csökkentésével lehetne javítani, s elkerülhetetlennek tűnik, hogy tovább nőjön az áfa és a jövedéki adó is.
Az áfa és a jövedéki adó emelését a lehetséges leggyorsabb megoldásnak értékelte Suppan Gergely, a takarékbank elemzője, aki úgy véli, már most látható, hogy az államadósság finanszírozása lényegesen többe fog kerülni, mint ahogyan azt a kormány a konvergenciaprogramban tervezte. Hozzátette: a nagy ellátórendszerek reformja elkerülhetetlen, de ennek jótékony hatása csak több év távlatában jelentkezik majd.
Magyar Nemzet - fidesz.hu