Tegnap ugyanis az Európai Bíróság az uniós jogba ütközőnek találta a tavaly december végéig hatályban tartott magyar regisztrációs adót (regadó), ami miatt 8 milliárd forintot kell majd visszafizetni az adózóknak. Pert vesztett az állam a Ferihegyi repülőtér kapcsán is, mintegy 80 millió dolláros, vagyis 20 milliárd forintos buktát kénytelen elkönyvelni a költségvetés a kanadai ADC-vel szemben.
Ezekkel szemben mutatható fel az a nagyjából 38 milliárd forint, ami az ÁPV tegnapi döntése alapján a Mol még állami kézben lévő csomagjának értékesítéséből befolyhat idén. Apró szépséghiba, hogy míg a perek miatti kiadások a költségvetés hiányát növelik, a privatizációs bevétel "alapesetben" az államadósságot csökkentheti.
Ez eddig mínusz 20 milliárd.
A Ferihegyi-per miatti kártérítésre azonban rendelkezésre állhat egy "befagyott" kassza: az a pénz, ami a repülőtér hasznosítására létrehozott FUF Kft.-ben áll. Ez 35 millió dollárra tehető, s akkor férne hozzá az állam, ha a kanadai cég mint résztulajdonos végleg kivonul a FUF-ból, átengedve helyét az államnak. Ha ez összejön, 90 helyett csak 45 millió dollárt kellene előteremtenie a kormánynak.
Nem biztos azonban, hogy a tegnapi ítéletekkel lezártnak tekinthetők ezek az ügyek. A regadó esetében például szakértők felvetik, hogy a jelenleg hatályos jogszabály sem feltétlenül állná ki az uniós próbát. Ferihegy miatt pedig még további négy perben várnak ítéletet a felek: ezek között akad 100 milliárdos nagyságrendű is.
Napi Online - fidesz.hu